src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Kurs funta szterling wzmocniony

2015-07-22

Funt brytyjski jest dzisiaj zdecydowanie najsilniejszy wśród głównych walut. Jego indeks sporządzany na podstawie notowań par GBP CHF, GBP EUR, GBP JPY oraz GBP USD, zyskuję ponad 0,6%. Powodem obserwowanej aprecjacji brytyjskiej waluty jest publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii na którym została podjęta decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 0,5%. 


W dalszym ciągu przedstawiciele banku centralnego spodziewają się odbicia inflacji pod koniec roku i jej dalszego wzrostu w kolejnych latach, w związku z czym rynek coraz wyżej wycenia prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Bank Anglii może się jednak wstrzymać z decyzją o rozpoczęciu cyklu zacieśniania polityki monetarnej do czasu pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, aby dokładnie zbadać wpływ podwyżki na realną gospodarkę. 

Wraz ze zbliżającą się debatą w greckim parlamencie, na której dyskutowany będzie projekt kolejnych reform oszczędnościowych wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli, a które są niezbędne w procesie dalszych negocjacji dotyczących kolejnego pakietu pomocowego dla Grecji widać niepewność na rynkach. Kapitał jest transferowany w stronę bezpiecznych aktywów, do których zdecydowanie zaliczane są 10 letnie niemieckie obligacje rządowe. Ich rentowność w trakcie dzisiejszego dnia spadła z poziomu 0,78% do 0,74%, potwierdzając popyt ze strony uczestników rynku. 

 

Po raz kolejny największy udział w spadkach ma sektor bankowy, który znajduje się pod silną presją w związku z planami opodatkowania części działalności bankowej oraz planom przewalutowania kredytów frankowcom, co oznacza dla polskich banków straty liczone w miliardach złotych. Niestety kwestie polityczne negatywnie odbijają się na kursach akcji spółek bankowych (Głęboko pod kreską są BZ WBK - 4,2 proc i Pekao - 4,02 proc. oraz Millenium -3,39 proc., PKO BP - 3,23 proc, mBanku - 2,21 proc.), a indeks WIG-Banki w przeciągu ostatniego miesiąca stracił ponad 11% wartości, a jego dzisiejsza strata przekracza już 3,3%.

Jednak największym spadkowiczem wśród blue chipów jest spółka KGHM. Dzisiejsza strata Kombinatu to około 8%, a kurs akcji spadł do poziomu 91 zł. Czynnikiem odpowiadającym za tak gwałtowną wyprzedaż jest przecena miedzi oraz srebra na światowych rynkach, czyli surowców pod względem których produkcji KGHM zaliczany jest do światowej czołówki. Cena miedzi w Londynie spadła do najniższych poziomów od lipca 2009 roku, natomiast notowania srebra znajdują się na najniższych poziomach od lutego 2010 roku. 

 

Na europejskich parkietach giełdowych również panują gorsze nastroje, jednak skala spadków jest zdecydowanie mniejsza w porównaniu do indeksu WIG20. Niemiecki DAX traci około 0,7%, a brytyjski FTSE 100 osłabia się o około 1,4%. Pozytywnie wyróżniającym się indeksem jest hiszpański IBEX35, który zyskuje 0,3%. 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych