Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Niepokojące dane z rynku franka

2015-01-09

Kurs EUR/CHF bliski jest osiągnięcia poziomu 1,2, Szwajcarski Bank Narodowy musi interweniować. Osłabienie franka determinuje zmianę polityki SNB, oprócz obniżki stóp konieczne okazało się też zwiększenie rezerw walutowych. Co osłabienie franka do euro oznacza dla osób posiadających kredyt w tej walucie? W tej kwestii analitycy są zgodni. Kredytobiorcy nie będą zadowoleni.

 

Impulsy z Europy zmienne, euro borni się przed spadkiem, frank traci

W tym tygodniu poznaliśmy dobre dane z niemieckiego rynku pracy, co powinno euro umacniać, ale zagrożeniem jest potencjalny grexit. Zaskakująco spadł kurs franka w stosunku do euro, Szwajcarzy bronią się zwiększając rezerwy walutowe. Mocny frank dla gospodarki jest niekorzystny. Szwajcarzy wolą kupować za granicą, bądź towary importowane, ich własna produkcja maleje.

 

Wpływ kursu EUR/CHF na polski rynek

Inwestorzy w dobie obecnych zawirowań geopolitycznych uważają franka za jedną z najmocniejszych, bo najbardziej stabilnych walut i popyt na niego jest duży. Bank Narodowy Szwajcarii posunął się nawet do wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. Co wszystko to oznacza dla Polaków? Otóż zaniepokojeni powinni być kredytobiorcy. Kurs franka do złotego ostatnio mocno wzrósł i chociaż zaobserwowaliśmy już chwilowe umocnienie złotego, to realny opór wynosi aż 3,6500, a wsparcie to poziom notowań sprzed wybicia czyli 3,5550. Kredytobiorcy z pewnością są zaniepokojeni, bo to nadal bardzo wysoki poziom.

 

Funt także wysoko

Ostatni miesiąc był dla złotego słaby, głównie za sprawą płytkiego rynku, zawirowań geopolitycznych i działań spekulantów. Kursy walut poszybowały wysoko i mimo korekty nadal mogą być niepokojące. Funt brytyjski reagował ostrożniej, miesiąc upłynął na poruszaniu się w korytarzu 5,2300-5,3000, a wybicie doprowadziło do oporu przy 5,6000. W ostatnich dniach obserwujemy ruch korekcyjny i wsparcie przy 5,4700.

 

Dzisiejsze kursy wynikiem wczorajszych odczytów

Wczorajsze odczyty z pewnością wpłynęły znacząco na kursy walut. Poznaliśmy dane o inflacji producenckiej Strefy Euro, zaskakująco dobre dane o bezrobociu w USA i decyzję Wielkiej Brytanii w sprawie stóp procentowych. Dolar umacnia się nadal na poziomie 3,64 PLN, a funt, euro i frank zanotowały lekkie spadki, osiągając odpowiednio: 5,49 PLN, 4,29 PLN, 3,57 PLN.

 

Spłacaj kredyt walutowy CHF bez wysokiej marży bankowej

Jeżeli spłacasz kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich (CHF), internetowy kantor Kantor.pl jest dla Ciebie właściwym partnerem, który całodobowo w bezpieczny sposób zrealizuje zakup franka z niską marżą. Teraz będziesz mógł spokojnie spać, wiedząc ze spłacasz kredyt walutowy po międzybankowym kursie walut Forex, a dzięki usłudze 'Wymień walutę we własnym terminie', nie musisz już pamiętać o comiesięcznym terminie spłaty raty kredytowej. Możesz zdefiniować stały, cykliczny termin wykonania zlecenia zakupu lub sprzedaży waluty i wskazać rachunek, na który powinny być przelane wymienione środki, a wszelkie operacje będą wykonywały się automatycznie - wystarczy się zarejestrować. Usługa jest całkowicie bezpłatna, nie jest pobierana żadna prowizja. Jeśli jeszcze nie spłacasz kredyt walutowy przez nasz internetowy kantor.pl, pobierz wzór wniosku o spłatę kredytu we frankach pod linkiem: Wzór wniosku o spłatę kredytu walutowego przez kantor.pl. 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc