Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Złoty odrabia straty, pomogło porozumienie z Grecją

2015-07-13

Optymistyczne doniesienia w sprawie porozumienia z Grecją wzmocniły dziś złotego. Rozmowy trwały całą noc, ale udało się wstępnie ustalić plan działania dla Grecji, ostatecznie pomoc zostanie jednak udzielona dopiero po wdrożeniu reform. Frankowiczów z pewnością cieszy spadek kursu franka.

 

Rynek reaguje na porozumienie z Grecją

Nocne rozmowy zakończyły się, wstępnie można mówić o sukcesie. Rynek żywo zareagował, wzmocniły się waluty EM, w tym nasz złoty. Dzisiejszy kurs dolara wynosił 3,7475 PLN, a kurs euro 4,1740 PLN. Osoby posiadające kredyt walutowy we frankach z pewnością cieszy spadek kursu franka poniżej 4 PLN, dziś rano kurs oscylował wokół 4,98 PLN. Brytyjsk funt kosztuje obecnie 5,8054 PLN.

 

Droga do ostatecznego porozumienia otwarta

'Osiągnęliśmy jednomyślne porozumienie w czasie szczytu strefy euro ws. Grecji. Jesteśmy gotowi na rozmowy o programie EMS dla Grecji, z poważnymi reformami i pomocą finansową' - oświadczył Donald Tusk, a premier Grecji przyznaje, że jest to ratunek dla greckiego systemu bankowego. Grecja na zachowanie płynności ma dostać 25 mld euro, a na specjalny fundusz trafi dodatkowo 50 mld euro. Co na to rynek? Widoczna jest na pewno poprawa nastrojów wokół EM, ale inwestorzy zachowują ostrożność. W praktyce przed Grekami jeszcze długa droga do wyjścia z kłopotów.

 

Odbicie na walutach EM

Na porozumieniu z Grecją najbardziej skorzystały, jak już wspomnieliśmy, waluty EM. Jednak poprawa nastrojów związana jest nie tylko z Grecją, przyczyniły się do ego także doniesienia z Chin, gdzie doszło do odbicia akcji. Złoty korzysta z dobrego układu technicznego.

 

Dzisiejsze dane makro

Korzystny układ techniczny sprzyja złotemu, a dzisiejsze dane makro mogą dodatkowo wspomóc naszą walutę. Poznamy dane dotyczące bilansu handlowego za pierwszy kwartał roku oraz projekcję NBP w sprawie inflacji i PKB. Trend wzrostowy na euro został naruszony, złoty jest w korzystnej sytuacji, powinien poprawić swoje notowania wobec wspólnej waluty, jeśli sytuacja Grecji będzie się stabilizować.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc