Złoty odrabia straty, pomogło porozumienie z Grecją

2015-07-13

Optymistyczne doniesienia w sprawie porozumienia z Grecją wzmocniły dziś złotego. Rozmowy trwały całą noc, ale udało się wstępnie ustalić plan działania dla Grecji, ostatecznie pomoc zostanie jednak udzielona dopiero po wdrożeniu reform. Frankowiczów z pewnością cieszy spadek kursu franka.

 

Rynek reaguje na porozumienie z Grecją

Nocne rozmowy zakończyły się, wstępnie można mówić o sukcesie. Rynek żywo zareagował, wzmocniły się waluty EM, w tym nasz złoty. Dzisiejszy kurs dolara wynosił 3,7475 PLN, a kurs euro 4,1740 PLN. Osoby posiadające kredyt walutowy we frankach z pewnością cieszy spadek kursu franka poniżej 4 PLN, dziś rano kurs oscylował wokół 4,98 PLN. Brytyjsk funt kosztuje obecnie 5,8054 PLN.

 

Droga do ostatecznego porozumienia otwarta

'Osiągnęliśmy jednomyślne porozumienie w czasie szczytu strefy euro ws. Grecji. Jesteśmy gotowi na rozmowy o programie EMS dla Grecji, z poważnymi reformami i pomocą finansową' - oświadczył Donald Tusk, a premier Grecji przyznaje, że jest to ratunek dla greckiego systemu bankowego. Grecja na zachowanie płynności ma dostać 25 mld euro, a na specjalny fundusz trafi dodatkowo 50 mld euro. Co na to rynek? Widoczna jest na pewno poprawa nastrojów wokół EM, ale inwestorzy zachowują ostrożność. W praktyce przed Grekami jeszcze długa droga do wyjścia z kłopotów.

 

Odbicie na walutach EM

Na porozumieniu z Grecją najbardziej skorzystały, jak już wspomnieliśmy, waluty EM. Jednak poprawa nastrojów związana jest nie tylko z Grecją, przyczyniły się do ego także doniesienia z Chin, gdzie doszło do odbicia akcji. Złoty korzysta z dobrego układu technicznego.

 

Dzisiejsze dane makro

Korzystny układ techniczny sprzyja złotemu, a dzisiejsze dane makro mogą dodatkowo wspomóc naszą walutę. Poznamy dane dotyczące bilansu handlowego za pierwszy kwartał roku oraz projekcję NBP w sprawie inflacji i PKB. Trend wzrostowy na euro został naruszony, złoty jest w korzystnej sytuacji, powinien poprawić swoje notowania wobec wspólnej waluty, jeśli sytuacja Grecji będzie się stabilizować.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych