Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty mocniejszy, na rynku euro niepokoje z Grecją w tle

2015-01-26

Tydzień dla złotego zaczął się od stabilizacji kwotowań. Stabilizacja bez wątpienia jest naszej walucie potrzebna. Kilka minionych sesji przyniosło wzrost wartości złotego do euro. Tymczasem w Grecji odbyły się wybory, wygrała Syriza. Czy program QE zrównoważy zagrożenie dla wartości euro ze strony Grexit?

 

Złoty umocnił się, euro zagrożone

Nasza waluta odrabia straty, a euro jest po presją Grexitu. Czy program QE jest w stanie zminimalizować negatywny wpływ zagrożenia ze strony Grecji? Przekonamy się w najbliższych tygodniach, tymczasem warto zapoznać się z  opinią analityków. Najczęściej spotykany jest pogląd, że Strefa Euro poradzi sobie, a kurs euro zostanie obroniony. Analitycy wierzą w programy OMT i QE z ECB oraz w Europejski Mechanizm Stabilności.

 

Stabilizacja kwotowań złotego

Rynek wycenił złotego w stosunku do euro na 4,2015 PLN, za dolara amerykańskiego trzeba zapłacić 3,7568 PLN, a kurs franka szwajcarskiego rano wynosił 4,2716 PLN, w przypadku funta szterlinga kurs utrzymuje się w granicach 5,65 PLN. Rentowność obligacji długoterminowych (10letnich) osiągnęła rekordowo niski poziom 2,101 procent.

 

Euro traci

Spadki euro zauważyć można w przypadku większości zestawień. Złoty umocnił się na parach i w tym przypadku możemy chwilowo mówić o stabilizacji, ale dzięki programowi QE także złoty ma szansę na odbicie, z pewnością jest to szansa dla naszych aktywów. Walka z deflacją w Strefie Euro pośrednio pomoże także złotemu, korzystny będzie również spadek awersji do ryzyka. Z takich perspektyw z pewnością cieszą się frankowicze. Mocny złoty, oznacza spadek wysokości raty kredytu hipotecznego

 

Jak zareaguje RPP

Większość analityków zastanawia się obecnie jak zachowa się Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Czy kwotowania na parze EUR/PLN okażą się wystarczającym powodem do obniżenia stóp procentowych? Na razie trudno powiedzieć, gdyż z jednej strony deflacja jest przesłanką za, a z drugiej przeciw przemawia dobry odczyt PKB.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc