Wzrost wyceny dolara

2015-07-30

Złoty lekko stracił w wyniku wydarzeń w USA, chodzi oczywiście o komunikat FED. Dolar umocnił się na szerokim rynku, co zawsze stanowi niekorzystny bodziec dla walut EM. Inwestorzy oczekują na zmianę stóp w Stanach, nadal spekulując, kiedy wprowadzone zostaną podwyżki. Pierwszy możliwy termin to wrzesień.

 

Za nami posiedzenie FED

Kwotowania po posiedzeniu FED uległy niewielkiej zmianie. Dolar umocnił się na szerokim rynku, co powoduje presję podażową, min. na naszą walutę. Komunikat FED okazał się być jastrzębi. Oznacza to potwierdzenie wcześniejszych spekulacji – podwyżki stóp są możliwe już we wrześniu, bądź grudniu.

 

Stabilizacja złotego po wczorajszych spadkach

Złoty lekko osłabł, ale dziś sytuacja powinna się ustabilizować. Kursy głównych walut kształtują się następująco: dolar 3,7608 PLN, euro 4,1250 PLN, funt 5,8625 PLN. Kurs franka utrzymuje się na poziomie 3,88 zł.

 

Możliwe scenariusze

Złoty jest jedną ze stabilniejszych walut naszego regionu, na co wskazują zestawienia na parze z euro. Reakcje pozostają proporcjonalne do bodźców i wydarzeń na szerokim rynku. Wyczuwalna jest presja ze strony mocniejszego dolara na waluty bardziej ryzykowne. Złotemu nie sprzyja też ryzyko polityczne w związku z nadchodzącymi wyborami. Ewentualna zmiana na scenie politycznej wywołuje niepokój, bo nieść za sobą może także niespodziewane zwroty w polityce monetarnej naszego kraju. Reakcja RPP, w postaci podwyżek stóp, możliwa jest dopiero w przyszłym roku.

 

Na co warto zwracać uwagę

Wyznacznikiem siły złotego pozostaje relacja na parze z euro. Wspólna waluta obecnie nie jest zbyt silna, a więc zmiana na parze ze złotym nieproporcjonalna do bodźców z szerokiego rynku oznaczać będzie osłabienie złotego. Na razie nasza waluta jest stabilna.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych