Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wyprzedaż dolara

2016-07-20

Kolejna interwencja banku centralnego na rynku walutowym. Tym razem interweniowali Chińczycy. Wczoraj po południu rozpoczęli poważną wyprzedaż dolara. Rzucili na rynek dużą ilość amerykańskiej waluty w obronie gwałtownie tracącego na wartości juana. Tak dużych spadków na juanie dawno nie było. Kryzysowe sytuacje w Azji budzą zazwyczaj niepokój wśród inwestorów.

 

Kryzys w Chinach

W Azji kryzysowa sytuacja juana. Chińska waluta traci w niespotykanym dotąd tempie. Bank centralny zdecydował się na interwencję i rzucił na rynek duże ilości dolara, skupując juana. Największe chińskie banki przystapiły do działania, kiedy to na początku tego tygodnia juan spadł na poziomy nie notowane od blisko sześciu lat. W najbliższych miesiącach prawdopodobnie będzie kontunuowany trend spadkowy, ale jego tempo powinno być mniejsze. O sytuacji w Azji wspominamy nie bez powodu, zwyczajowo już niepokój na tamtejszych rynkach i zagrożenie kryzysem stanowi sygnał dla inwestorów do ucieczki od walut rynków wschodzących, w tym także od złotego.

 

Wyprzedaż dolara działaniem odwetowym?

Tak agresywna wyprzedaż dolara może stanowić też pewnego rodzaju odwet na Amerykanach. Chińczyków prawdopodobnie denerwowuje medialny rozgłos wobec spadków na ich walucie. Donald Trump, który jest obecnie jednym z najpoważniejszych kandydatów do walki o urząd prezydenta stwierdził, że Chiny to "wielki mistrz" dewaluacji walut. Proponował ponadto wprowadzenie podatków importowych, co uderzyłoby w gospodarkę Państwa Środka. Na parze ze złotym niewielkie spadki dolara. Dzisiejszy kurs doalra wynosi 3,99 zł.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc