src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Ważą się losy trendu na EUR/PLN

2015-09-22

Dolar nabiera siły

Na EUR/USD notujemy dziś rano wartości niższe nawet niż 1,12. Teoretycznie może to oznaczać, że krótkoterminowy trend wzrostowy, mierzony od 7 sierpnia poprzez dołki z początku września – został już pokonany, a wówczas moglibyśmy dość swobodnie ruszyć w kierunku wsparcia na 1,1090.

 

 

Nie wszystko jednak jest przesądzone, a sesja dopiero się zaczyna. Ostatnie dwie świece dzienne były czarne, a więc spadkowe. Naturalna byłaby więc dziś lekka korekta o technicznym charakterze – realizacja zysków. Gdyby strona grająca na rzecz wyższego euro zadziałała ostrzej, to mogłoby to nawet spowodować powrót do zasygnalizowanego wyżej trendu, albo przynajmniej do lokalnego oporu w pobliżu 1,1250-60.

 

Tak, to możliwe – ale jednak generalnie wydaje się, że prędzej czy później rynek zacznie raczej dyskontować podwyżkę stóp dolarowych w październiku lub grudniu, kierując się np. niedawnymi, jastrzębimi słowami Jamesa Bullarda z Fed. Wówczas wykres powinien pójść w stronę 1,10, do linii trendu prowadzonej od dołków marcowych.

 

W Japonii nadal nie ma sesji (jutro też nie będzie). Dwa kraje – Turcja o 13:00 i Węgry o 14:00 – ogłoszą dziś decyzje w sprawie stóp procentowych (rynek nie zakłada zmian). W USA o 15:00 poznamy indeks cen nieruchomości FHFA za lipiec, a o 16:00 indeks Fed z Richmond. Prognozuje się jego wzrost z 0 pkt do 4 pkt.

 

 

Co z PLN?

Na EUR/PLN sytuacja w ostatnich dniach podobna jest do tej z EUR/USD. To znaczy – wykres obniżył lot w kierunku linii trendu wzrostowego. W tym wypadku chodzi o linię prowadzoną od 21 kwietnia, poprzez m.in. 17 lipca. Okolice 4,1830-60, które są badane, to wsparcie. I tak jak na EUR/USD, tak i tu mamy sytuację graniczną. Jest jeszcze cień szansy na powrót do ogólnej tendencji, ale jeśli obecne wsparcie pęknie, to otworzy to drogę nawet do 4,1550.

 

Kurs USD/PLN to 3,7420, złoty oczywiście traci na silniejszym dolarze. 3,75 może być tu jakąś tymczasową granicą, wyżej mamy zakres 3,7585 – 3,76, a ostatecznie nawet i 3,8130-50 – acz w tym tygodniu taki ruch jest wątpliwy. O 14:00 poznamy wskaźniki koniuntury gospodarczej w Polsce – ciekawe, ale dla walut mało istotne. Rentowność polskich papierów 10-letnich to 2,906 proc., powoli rośnie.

 

Tomasz Witczak

FMC Management

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych