Umocnienie złotówki względem euro

2015-04-15

W dniu dzisiejszym w centrum wydarzeń znalazły się decyzje banków centralnych. Na początek poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 1,50%, co było zgodne z konsensusem rynkowym. Podczas późniejszej konferencji przedstawiciele NBP zwrócili uwagę na widoczne umocnienie polskiego złotego względem euro, które wynika z prowadzonego w strefie euro programu luzowania ilościowego.

 

Problem deflacji według przedstawicieli banku centralnego jest spowodowany przede wszystkim spadającymi cenami surowców na światowych rynkach i w następnych kwartałach powinniśmy zauważyć wzrost cen i zmniejszanie się negatywnej presji deflacyjnej. Prezes Marek Belka dodał, że NBP nie posiada ustalonego kursu walutowego dla złotego i nie będzie podejmował decyzji dotyczących stóp procentowych na podstawie silniejszej waluty krajowej.

 

Konferencja EBC nie przyniosła większych niespodzianek pod względem merytorycznym. Mario Draghi utwierdził rynki w przekonaniu, że QE w strefie euro będzie kontynuowane na pewno do września 2016 roku albo nawet dłużej jeżeli zajdzie taka potrzeba. Kluczowe jest obserwowanie dynamiki popytu konsumenckiego, bo od poziomu inflacji będą zależały przyszłe decyzje Europejskiego Banku Centralnego. Mario Draghi powiedział również, że program QE przebiega bez większych zakłóceń i tempo skupu aktywów na poziomie 60 miliardów euro miesięcznie jest utrzymywane. Prezes EBC zwrócił uwagę na zwiększający się popyt na kredyty w strefie euro i w związku z tym rosnącą akcje kredytową wśród banków komercyjnych. Na pewno największą niespodzianką podczas konferencji była próba ataku na Mario Draghiego, która miał wyrażać sprzeciw wobec dyktatury banku centralnego, przynajmniej takie hasło widniało na koszulce napastniczki.

 

Ostatnią decyzję monetarną tego dnia podejmował Bank Kanady. W tym przypadku również nie doszło do zmiany poziomu stóp procentowych jednak jego przedstawiciele zrewidowali w górę prognozy wzrostu gospodarczego w 2016 roku z poziomu 2,4% do 2,5%. Dodatkowo w komunikacie Banku Kanady zwrócono uwagę na wzrost eksportu produktów nie związanych z sektorem ropy naftowej. Dolar kanadyjski na fali tych informacji znacznie się umocnił na szerokim rynku.

 

Dzisiejszy dzień był zdecydowanie korzystny dla inwestorów na warszawskim parkiecie. Główny indeks giełdowy WIG20 w chwili obecnie rośnie o ponad 1,54%. Największe wzrosty w wysokości 4,59% odnotowała spółka LPP, która powoli odrabia straty z pierwszych dni kwietnia. Tuż za nią znajdują się notowania mBanku ze wzrostami w okolicach 4,07%. Spółka poinformowała dzisiaj o rozpoczętej współpracy z firmą Allegro w wyniku której bank będzie oferował indywidualne rachunki bankowe i firmowe użytkownikom portalu aukcyjnego.

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych