src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Powraca temat franka, a kurs rośnie

2017-01-26

Niemal jak bumerang powraca temat kredytów frankowych. Niemalże z każdym wzrostem kursu franka prasa serwuje nam doniesienia o pracach nad ustawą regulującą kwestie kredytów frankowych. Tak jest i tym razem. Kurs wynosi już 4,07 zł i pojawiły się obietnice rozwiązania problemu jeszcze przed wakacjami.

 

Obietnice w sprawie ustawy

Na początek ważny cytat: "Przed przerwą wakacyjną powinniśmy zdążyć zamknąć prace w komisji nad jednym z wybranych projektów dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych" – powiedział Jacek Sasin, który przewodniczy obecnie sejmowej komisji finansów publicznych. Kurs franka ponownie rośnie, od wczoraj o jeden grosz i wynosi już 4,07 zł. To bardzo dobry moment, by wrócić do przedwyborczych obietnic prezydenta. Co łatwo było przewidzieć, ani państwa, ani systemu bankowego nie stać na przewalutowanie kredytów walutowych po kursie z dnia ich zaciągnięcia. Frankowicze zadowolić się muszą rozwiązaniem połowicznym.

 

Trzy projekty

Prezydent proponuje, by frankowicze mogli uzyskać zwrot części nadpłaconej różnicy pomiędzy kursem franka w banku a kursem NBP, chodzi oczywiście o spready. Jednakże projekt kancelarii prezydenta nie był jedyny. Swoje propozycje zgłosił także klub Kukiz’15 i Platforma Obywatelska. Pierwszy z nich uznawany jest za bardzo radykalny, podchodzi bowiem do kredytów frankowych, jakby od początku były złotówkowymi. Platforma chce zaś równego podziału kosztów pomiędzy banki a kredytobiorców. Szanse ma tylko projekt prezydencki, ale może zostać poszerzony o propozycje zawarte w dwóch pozostałych. J. Sasin w wypowiedzi dla agencji ISBnews zapowiedział, że prace nad ustawą zostaną zakończone do wakacji.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych