Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Taniejące euro, drogi dolar, stabilizacja złotego

2015-03-09

Obserwujemy spadek wyceny euro, wzrost wartości dolara, a jednocześnie stabilizację kwotowań złotego. Wzrosła też rentowność papierów dłużnych. Jest to interesująca sytuacja z rynkowego punktu widzenia. Na reakcję rynku wpłynęło zaskakujące posunięcie Rady Polityki Pieniężnej.

 

Kursy walut powiązanych ze złotym w pary

Wycena złotego ustabilizowała się. Kurs euro wynosił dzisiaj 4,1340 PLN, jest to spadek aż o 10 gr w porównaniu do zeszłego tygodnia. Natomiast wzrósł kurs dolara, także o 10 gr, do poziomu 3,8099 PLN. Najmniejsze wahania obserwowaliśmy w przypadku franka szwajcarskiego, kurs utrzymuje się na poziomie 3,8635 PLN.

 

Rynek zareagował na decyzję RPP

Zaskakujący ruch RPP, czyli obniżka stopy referencyjnej aż o 50 pb, spowodował interesujące zachowanie uczestników rynku. Inwestorzy sądzą, uwzględniając tak dużą obniżkę i wypowiedź M. Belki, że potencjał dalszych obniżek jest już znikomy. Nie należy spodziewać się kolejnego obniżenia stóp procentowych, zatem warto przyjrzeć się bliżej naszej walucie. Dług jest przeceniany, rentowność wzrosła aż o 22 pb, a złoty zyskał mocniejszą pozycję na szerokim rynku.

 

Taniejące euro i impulsy makro sprzyjają złotemu

Kurs na parze EUR/PLN waha się w okolicy minimów sprzed dziewięciu miesięcy. Jest to wynik głównie taniejącego euro na szerokim rynku, ale też impulsów makro. Dziś rozpoczyna się skup aktywów (program QE), będzie to wsparcie dla walut naszego koszyka. Waluty CEE zyskają, ale trudno będzie wyhamować trend spadkowy w stosunku do dolara, który jest najmocniejszy od sześciu lat (w układzie USD/PLN).

 

Co przyniesie dzisiejsza sesja

Z uwagi na brak krajowych impulsów makro, należy spodziewać się kontynuacji trendów spadkowych na euro i wzrostu cen dolara. Niestety para najbardziej interesująca kredytobiorców, czyli CHF/PLN pozostanie na niezmienionym poziomie. Konsolidacja trwa, ponieważ jest to odbicie trendu na EUR/CHF. W tej sytuacji osobom poszukującym taniego franka polecamy skorzystanie z jednego z serwisów internetowych, np. kantor.pl.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc