Sytuacja na szerokim rynku zaszkodziła złotemu

2015-05-19

Niestety wczorajsza korekta okazała się być początkiem przeceny złotego. Presja nie jest wynikiem wydarzeń z Polski, brak było odczytów makro a impulsy polityczne z pewnością złotemu nie zaszkodziły. Układ sił na szerokim rynku nie sprzyja złotemu. Zawiniła Grecja. Wzrasta gwałtownie niechęć do ryzyka (EM), umacnia się dolar.

 

Presja na sprzedaż złotego wynikiem sytuacji na szerokim rynku

Na złotym odczuwalna jest presja na sprzedaż. Inwestorzy wycofują się z EM, zyskuje dolar. Na polskiej scenie politycznej trwa co prawda przedwyborcze zamieszkanie, ale to nie ono winne jest osłabieniu złotego. Rynek zareagował na słowa przedstawicieli Grecji, którzy ostrzegają, że wraz z końcem miesiąca kraj może stracić płynność finansową.

 

EBC uspokaja sytuację

Europejski Bank Centralny, z pozoru ze stoickim spokojem zareagował na doniesienia z Grecji. Tak naprawdę jest to jednak próba uspokojenia sytuacji i zminimalizowania negatywnego efektu wypowiedzi Greków. Wedle EBC, nawet jeśli Grecy nie spłacą następnej transzy zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego, kwoty pomocy (linia ELA) pozostaną bez zmian.

 

Dolar zyskuje

Niepewna sytuacja w Europie sprawia, że rośnie awersja do ryzyka, tracą jak zwykle waluty CEE, a zyskuje dolar. Doskonale zależność obrazuje układ sił na parze USD/PLN, gdzie od wczoraj zanotowano 1% wzrostu na rzecz dolara. Interesująco w tym kontekście wypada komunikat MFW. Specjaliści twierdzą, że być może RPP stanie przed koniecznością obniżki stóp procentowych, jeśli złoty zdoła się niebawem umocnić na tyle, że uniemożliwi powrót dodatniej inflacji.

 

Notowania na parach

Złoty wyceniany był przez rynka następująco: 4,04 zł za euro, 5,63 za funta szterlinga, 3,88 wobec franka szwajcarskiego, natomiast kurs dolara wynosił dziś 3,62 zł co oznacza umocnienie rzędu 10 groszy w stosunku do dnia wczorajszego.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych