Sondaże w sprawie Grecji

2015-07-03

Tuż przed weekendem zaczyna robić się nerwowo. Giełda w Australii zanotowała spadek o -1,1%, a indeks Shanghai Composite nurkuje o ponad - 5%. Z jednej strony to zamykanie pozycji przed weekendem generuje wyprzedaż, a z drugiej słaby odczyt indeksu PMI dla Chin.

 

W czerwcu wyniósł on 50,6 pkt. wobec poprzedniego odczytu na poziomie 51,2 pkt., co oznacza, że indeks spadł do najniższego poziomu od maja 2014 roku. Tymczasem na rynku walutowym niewiele się dzieje, co może mieć też związek z tym, że amerykanie dziś mają wolne (jutro Dzień Niepodległości) i Londyn nie będzie miał z kim później handlować, więc i sam zmniejsza swoją aktywność na rynku.

Notowania głównej pary walutowej EURUSD oscylują wokół poziomu 1,1100, do którego dotarły dzięki wczorajszym słabszym danym z USA dotyczącym zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Ta wyniosła w czerwcu 223 tys. wobec oczekiwań na poziomie 233 tys. Poprzedni odczyt został zrewidowany z 280 tys. do 254 tys. To z kolei przesunęło oczekiwania rynku odnośnie pierwszej podwyżki stóp w USA w stronę grudnia, powodując wyprzedaż dolara.


Przechodząc ponownie do tematu Grecji agencja Associated Press podaje, że według opublikowanego w piątek sondażu opinii publicznej Grecy prawie równo są podzieleni w sprawie referendum, które odbędzie się w ten weekend. 41,5 procent mówi, że zagłosują na 'tak', a 40,2 procent ma głosować na 'nie'. 10,9 procent jest niezdecydowanych. Reszta badanych powiedziała, że powstrzyma się od głosu. Różnica pomiędzy 'tak' i 'nie' jest w granicach błędu statystycznego, co czyni każdy rezultat możliwym.


Agencja również podaje wyniki sondażowe z Niemiec. Niemcy są podzieleni odnośnie tego, czy Grecja powinna pozostać w strefie euro, czy też nie. Sondaż przeprowadzony dla ARD pokazał, że 45 procent Niemców uważa, że Grecja powinna utrzymać wspólną walutę. Również 45 procent skłania się do tego, aby Grecja opuściła strefę euro.


Sześćdziesiąt dziewięć procent respondentów twierdzi, że są zaniepokojeni wpływem bankructwa Grecji na ludność kraju - podaje AP. Na rynku złotego handel o poranku odbywa się spokojnie. Nasza waluta umacnia się w relacji do dolara o +0,21% (3,77), do funta o +0,16% (5,89). W relacji do euro złoty jest mocniejszy o +0,02% (4,19), a do franka zyskuje +0,1% (4,00).

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych