src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Słaby funt efektem Brexitu

2016-12-31

Mijający rok charakteryzował się dużą zmiennością, ale nie bez przyczyny. Obfitował w zaskakujące wydarzenia, takie jak chociażby zwycięstwo zwolenników Brexitu. Analitycy prognozowali kryzys gospodarczy w Wielkiej Brytanii, gdy tymczasem na koniec roku jedynym efektem pozostaje słaby funt. Kurs brytyjskiej waluty nie przekracza poziomu 5,17-18 zł.

 

Brexit wydarzeniem roku na rynku funta

Bez wątpienia wydarzeniem roku na rynku funta pozostaje Brexit. W ostatnich godzinach mijającego roku warto ponownie przyjrzeć się tej walucie. Kurs sprzedaży na kantor.pl wynosi obecnie 5,18 zł a kurs zakupu 5,13 zł. Kurs funta cechowała duża zmienność, poruszał się pomiędzy poziomami 5,10 a nawet 5,30. Ostatnie duże wahanie miało miejsce na początku października, ostatnio jest jednak stosunkowo stabilny. Słaby złoty uniemożliwia zejście na parze z funtem a niższe rejony.

 

Bez konsekwencji

Analitycy i politycy straszyli, że Brexit spowoduje gwałtowne wycofywanie się inwestorów biznesowych z Wielkiej Brytanii, co spowoduje poważny kryzys gospodarczy. Tymczasem jedynym skutkiem jak na razie jest niski kurs funta. Klęski gospodarczej brak, a nawet można mówić o pewnego rodzaju sukcesie. Otóż taniejący funt przyczynił się do poprawy perspektyw gospodarczych a indeks akcyjny FTSE 100 bije kolejne rekordy. Po prostu tańszy funt zwiększa konkurencyjność brytyjskiej gospodarki. Jak będzie w nowym roku dowiemy się już niebawem. Procedura Brexitu rozpocząć ma się już w marcu. Nawet jeśli funt będzie taniał na szerokim rynku, sytuacja na prze ze złotym może nie być tak jednoznaczna. Już w styczniu kolejna ocena ratingu Polski.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych