Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Ryzyko polityczne ogranicza złotego

2015-10-12

Złoty rano podjął próbę umocnienia się, ale zakres ruchu jest wyraźnie ograniczony i odbicie nie jest tak dynamiczne, jak w przypadku innych walut rynków wschodzących. Nasz koszyk nie odczuwał wcześniej presji w stopniu takim jak inne waluty EM. Nadchodzący tydzień upłynie pod znakiem wystąpień przedstawicieli FED.

 

Kalendarium wydarzeń na nadchodzący tydzień

Kalendarium na ten tydzień nie obfituje w znaczące impulsy, ale mamy przed sobą kilka interesujących odczytów i wystąpień. Oprócz dzisiejszych i wtorkowych wypowiedzi przedstawicieli FED będą to dane o dynamice sprzedaży detalicznej w USA, indeksy i CPI ze Stanów.

 

Impulsy krajowe

Oprócz impulsów z szerokiego rynku pojawią się też czynniki krajowe, mogące wpływać na kondycję złotego. Poznamy bilans płatniczy, interesujące mogą okazać się też inflacja CPI i dane GUS o obrocie w handlu zagranicznym za okres od stycznia do sierpnia.

 

Dzisiejsze notowania

Złoty podjął kolejną próbę umocnienia się, dziś rano kursy walut kształtowały się następująco: 4,2170 PLN za euro, 3,7077 PLN za dolara amerykańskiego, 3,8517 PLN za franka szwajcarskiego i 5,6787 PLN za funta szterlinga. Z biegiem dnia niestety waluty podrożały. Euro na 4,22 zł, dolar do 3,71 zł, funt do 5,70 zł, a frank na 3,86 zł, co oznacza zmienność na poziomie od 0,11 do 0,43.

 

Złoty korzystał z dobrego sentymentu wokół EM

Złoty, choć nie był pod tak wyraźną presją jak inne waluty rynków wschodzących, to jednak skorzystał z dobrego sentymentu i apetytu inwestorów na ryzyko. Wszystko za sprawą FED. Z zapisków z posiedzenia wynika, że podwyżka stóp procentowych w USA ma duże szanse na opóźnienie, czyli spada prawdopodobieństwo zmian polityki monetarnej jeszcze w grudniu.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc