src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Rynki o poranku – słabe dane z Chin

2015-09-23

Środowy handel rozpoczynamy przede wszystkim od obserwacji spadków na chińskiej giełdzie oraz wyprzedaży AUD i NZD, które zostały wywołane odczytem indeksu Caixin PMI dla przemysłu. Dodatkowo poznaliśmy najnowszą ankietę przeprowadzoną przez agencję Bloomberg właśnie w sprawie chińskiej gospodarki.

 

 

Opublikowany o godzinie 03:45 indeks wyniósł 47 punktów, podczas gdy konsensus zakładał publikację na poziomie 47,5 pkt. przy poprzedniej wartości 47,3 pkt. To wystarczyło, aby inwestorzy ponownie zaczęli wyprzedawać waluty krajów zależnych od gospodarki Chin, czyli Australii i Nowej Zelandii. Przypomnijmy, że najwięcej towarów eksportowych z Australii trafia do Chin (o wartości 90 mld USD), na drugim miejscu Australia eksportuje do Japonii, ale tu wartość jest o połowę mniejsza (48 mld USD). Również Nowa Zelandia eksportuje najwięcej do Chin. Wartość towarów wysłanych do Państwa Środka wynosiła w 2014 roku 9,5 mld USD. Drugim krajem, do którego trafiła największa wartość eksportu z NZ była zależna od Chin Australia (7,7 mld USD). Stąd też przecena tych dwóch walut w reakcji na słabsze dane z chińskiej gospodarki. Dolar australijski traci obecnie -0,53% w stosunku do USD, a dolar nowozelandzki jest na minusie 0,34%.

 

Z kolei o godzinie 04:00 poznaliśmy najnowszą ankietę agencji Bloomberg, która przedstawia prognozy m.in. odnośnie PKB Chin. Dodatkowo ankietowani zostali zapytani o procentową szansę wejścia tamtejszej gospodarki w recesję w przeciągu najbliższego roku. Konsensus ukształtował się na poziomie 15 procent. Spoglądając na prognozy PKB widzimy ich spadek. I tak w 3kw. tego roku dynamika PKB ma wynieść 6,8% r/r przy poprzedniej wartości 6,9%. W 4kw. i 1kw. nowego roku odczyty wyglądają tak samo. Natomiast w 2kw. 2016 roku spodziewany jest spadek do 6,7%.

 

Sesja w Europie rozpoczęła się neutralnie. Indeks Eurstoxx zwyżkuje o 0,09%, CAC40 o 0,1%, DAX jest w okolicach wczorajszego zamknięcia. WIG20 natomiast spada o -0,33%. Złoty natomiast najbardziej zyskuje wobec funta (+0,47%), a kurs GBPPLN znajduje się na poziomie 5,78. Za franka należy zapłacić 3,87, za euro 4,20, a za dolara 3,77 złotego.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych