Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Rozpoczęcie tygodnia spokojne, pierwsze impulsy po południu

2015-08-10

Tydzień rozpoczynamy od stabilizacji kwotowań. W układzie technicznym bez większych zmian. Euro kontynuuje ruch wzrostowy, chociaż wyraźnie spadła jego dynamika. Dolar znajduje się w okolicy punktu oporu, a dziś wieczorem obserwować będziemy reakcję na wypowiedź Lockhart’a.

 

Stabilizacja kwotowań

Rentowność obligacji długoterminowych przekroczyła 3 procent. Na euro kontynuacja trendu wzrostowego, dolar i funt blisko punktów oporu, o 3-4 grosze potaniał szwajcarski frank. Kurs euro wynosi 4,1859 PLN, kurs dolara 3,8173 PLN, kurs funta 5,9060 PLN, a kurs franka 3,8797 PLN.

 

Skomplikowana sytuacja

Złoty nieznacznie umocnił się podczas ostatnich sesji, kiedy to doszło do wzrostów na eurodolarze. W piątek poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku pracy, które jednak nie są decydujące jeśli chodzi o wrześniowy termin podwyżek stóp w USA. Ostatni wywiad z D. Lockhartem miał co prawda bardzo jastrzębi wydźwięk, ale nie przesądza to ostatecznie o terminie podwyżek. Dziś po południu będzie on komentował piątkowe dane. Rynek z zainteresowaniem czeka na kolejną wypowiedź Lockharta.

 

Dolar wysoko, trudne położenie złotego

Na dolarze blisko maksimów z czerwca. Im bliżej września, tym większe napięcie w oczekiwaniu na zmiany stóp procentowych. Złoty znajduje się w trudnym położeniu, sytuacja polityczna jest obecnie niepewna, dolar wywiera presję, a brak jest pozytywnych impulsów o sile mogącej zwiększyć popyt na naszą walutę.

 

Ryzyko polityczne

Zwiększone ryzyko polityczne jest obecne już od wyborów prezydenckich. Potwierdzają je zarówno sondaże opinii politycznej, jak i niepokojące wypowiedzi polityków. Nie wypływa to jednak bezpośrednio na kondycję złotego, a stwarza zagrożenie dla kondycji polskiej gospodarki w przyszłości – w związku z niepewną polityką gospodarczą. Obecnie kursy walut powiązanych ze złotym na parach są stosunkowo wysoko, ale sytuacja jest stabilna.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc