src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Rosnący kurs franka niepokoi kredytobiorców

2014-11-07

Frank szwajcarski jest najdroższy od połowy 2013 roku, natomiast w latach 2004 – 2010 wybór kredytów hipotecznych w Polsce był bardzo ograniczony.  – albo bardzo drogi kredyt w złotówkach, albo "tani" denominowany we frankach szwajcarskich. Dzisiaj sytuacja na rynku się zmieniła. 

 

W większości krajów uznano denominowane kredyty hipoteczne za produkt toksyczny i wymuszono zajęcie się problemem. W Polsce też wprowadzono bariery, natomiast kredyty we frankach dalej są dostępne.  Polski KNF nie widzi w tym problemu i broni interesów banków, które dobrze zarabiają na kredytach denominowanych w walucie obcej. 

 

Czy kurs franka wzrośnie do 4 zł?

Polacy obawiają sie, że szwajcarska waluta może się jeszcze umocnić w wyniku referendum, w którym Szwajcarzy zagłosują 30 listopada na temat zastąpienia tamtejszych rezerw walutowych złotem. Jednak analitycy uspokajają: 4 zł za franka to mało podobny scenariusz. Aczkolwiek pozytywny wynik głosowania rzeczywiście mógłby powodować wzmocnienie kursu franka. 

 

Frank szwajcarski jest walutą stabilną 

Szwajcaria będzie broniła franka, ponieważ mocniejszy frank spowodowałby poważne kłopoty szwajcarskiej gospodarki. Towary szwajcarskie podrożałyby w eksporcie, sprzedaż by spadła. Wraz ze spadkiem sprzedaży, spadłaby produkcja i tempo wzrostu. Szwajcarzy nie chcieliby osłabienie gospodarki. Prognoz PKB Szwajcarii zakładają wzrost PKB w tym roku o słabiutkie 1,8 %. Szwajcarzy nie tylko muszą dbać o stabilność gospodarki i kondycję eksporterów, ale także muszą utrzymać dobry wizerunek, uchodząc za stabilną, zdecydowaną oazą spokoju na tle zamęnt z jakim się często wiąże rynek finansowy. Polscy kredytobiorcy nie powinni mieć specjalnych powodów do obaw.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych