src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Przecena złotego

2015-04-10

Tak, jak można było sądzić, linia 4 zł to dość mocne wsparcie na EUR/PLN i na razie nie udało się go przebić, wykres powrócił na nieco wyższe poziomy, chwilami nawet powyżej 4,03 – a teraz mamy 4,0260 (ok. 5:15). To jednak może być tylko korekta w obrębie ogólnego trendu, jak to już było wiele razy na tej parze w ostatnich miesiącach. W takim scenariuszu można się spodziewać jeszcze ponownego testu 4 zł, choć o przebicie tej wartości będzie trudno.

 

Złoty wybitnie stracił do dolara. Cena dolara przebiła poziom 3,75, który teraz może być wsparciem – i dochodząc nawet do 3,7835-40, gdzie można rozpoznać opór. Jeśli eurodolar odrobinę wróci na północ, przynajmniej do 1,0715-20, to na USD/PLN będzie można uchwycić poziomy rzędu 3,75. Trzeba jednak liczyć się z tym, że kontynuacja trendu spadkowego na głównej parze, niekoniecznie dziś, ale w perspektywie dni i tygodni, znów doprowadzi do przeceny złotego. Kolejny opór to 3,8140.

 

 

Eurodolar coraz niżej

Ogólnie rzecz biorąc, w naszej optyce od dawna podkreślaliśmy, że to, co było widać na głównej parze w drugiej połowie marca i po części na początku kwietnia, to tylko korekta w obrębie zasadniczego trendu. Pisaliśmy też o tym, że przebicie strefy 1,10 – 1,1050 jest relatywnie mało prawdopodobne i byłoby dość ciężkie, a także, że zejście poniżej 1,0715 – 1,0720 zapewne pogrzebie na dłuższy czas szanse na kontynuację korekty.

 

Faktem jest, że wczoraj i dziś w nocy notowania istotnie zeszły poniżej tego drugiego poziomu, notowano nawet wartości rzędu 1,0660, zaś dziś nad ranem mamy ok. 1,0680. Piłka jest po stronie pro-dolarowej – mimo tego, że nastroje w FOMC, według ostatnich zapisków, są zróżnicowane, a np. w Europie Grecja spłaciła pożyczkę wobec MFW (czy raczej – transzę 450 mln euro). Z drugiej strony, Grecja jest nadal czynnikiem ryzyka na rynkach i będzie nim zapewne jeszcze długo, przy czym pierwsza istotna data to 24 kwietnia i spotkanie ministrów finansów Strefy Euro. Później, w maju i czerwcu, przyjdzie czas spłaty kolejnych transz pożyczek.

 

Dzisiejsze dane makro raczej nie będą bardzo znaczące dla głównej pary. Poznamy m.in. (o 8:45) produkcję przemysłową we Francji czy (o 14:30) ceny importu i eksportu w USA. Co natomiast będzie działo się na parze EUR/USD? Cóż, na razie nastąpiło lekkie odbicie od istotnej w ubiegłym miesiącu linii 1,0640, teraz będącej wsparciem. Widać to np. na wykresie o interwale 2h. Może więc dojść do powrotu w okolice 1,07 czy 1,0720. Ruch w drugą stronę mógłby poprowadzić nas np. do 1,0560 – 1,0570.

 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych