Presja na funta

2016-04-08

Na szerokim rynku wyraźnie wyczuwalna jest presja na funta. O 10.30 poznaliśmy szereg danych makro z Wielkiej Brytanii i niestety nie były one dobre. Brytyjskiej walucie ciąży także zamieszanie wokół Panama Papers. Na parze ze złotym funt jest jednak dziś o 5 groszy mocniejszy niż na początku tygodnia.

 

Afera Panama Papers

Funtowi szkodzi afera wokół Panama Papers. Okazało się, że D. Cameron, przeciwnik Brexitu, miał udziały w funduszu offshore i choć zostały one przez niego sprzedane zanim został premierem, opinia publiczna ma wątpliwości co do przejrzystości operacji finansowych. Jeśli kryzys na najwyższych szczeblach władzy pogłębi się, funt będzie zagrożony spadkami. Na szerokim rynku już jest wyczuwalna presja. Dziś kurs funta wynosi co prawda 5,33 zł i jest to o ponad 5 groszy więcej niż minima z mijającego tygodnia, ale wynika to raczej ze słabości złotego niż z pozycji funta na szerokim rynku.

 

Słabsze dane z Wielkiej Brytanii

Około 10.30 poznaliśmy dziś dane makro z Wielkiej Brytanii. Były to: bilans handlu zagranicznego, produkcja przemysłowa i przetwórstwo za luty, w ujęciu miesiąc do miesiąca i rok do roku. Najogólniej mówiąc dane nie były dobre, wypadły gorzej niż poprzednie odczyty i słabiej niż mówiły prognozy.  W ciągu ostatniej doby na parze GBP/PLN obserwujemy wahania kursu, ale na wykresie widać, ze sytuacja pozostaje stabilna i choć obecnie funt jest droższy niż na początku tygodnia, to na razie nie widać ryzyka większego odbicia na tej walucie.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych