Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Presja na euro, wyprzedaż funta

2016-10-10

Jeśli chodzi o funta, to od dawna nie możemy napisać niczego nowego. Wyprzedaż tej waluty trwa. Brytyjska waluta jest słaba nie tylko na parze ze złotym, ale przede wszystkim na szerokim rynku, gdzie zaobserwowano już flash crash na parze z amerykańskim dolarem, co oznacza poważne spadki kursu.

 

Flash Crash na GBP/USD

Na szerokim rynku funt słabnie coraz bardziej, do tego stopnia, że mówi się o zjawisku flash crash. Dziś na parze z dolarem doszło do mocnego spadku funta, a kurs osiągnął poziom nie notowany od 1985 roku. Poważny rekord. Na parze ze złotym także widać słabość funta, uważni obserwatorzy rynku forex donoszą, że w nocy kurs wahał się nawet w okolicy 4,40 zł. Na kantor.pl funt szterling jest w sprzedaży po 4,74 zł. Za ostatnie niepowodzenia funta odpowiada niska płynność na rynku, a także wydarzenia na scenie politycznej. Premier May zapowiada stanowcze negocjacje i rozpoczęcie procedury Brexitu, na co odpowiedział prezydent Hollande. Zachęca on do utrzymania twardego stanowiska wobec Wielkiej Brytanii. Sentyment do funta jest słaby i w najbliższym czasie nie zanosi się na zmiany.

 

Presja na euro wyczuwalna

W kraju na razie niewiele się dzieje, brak jest czynników, które w istotny sposób mogłyby wpływać na kursy walut, skupiamy się zatem na doniesieniach z szerokiego rynku. Tym razem przyjrzyjmy się powodom presji na euro, kurs tej waluty to dziś tylko 4,29 zł. Wspomniany Brexit co prawda oddziałuje głównie na kurs funta, ale nie jest też bez znaczenia dla euro. Sytuacja w Europie po Brexicie to jednak przyszłość. Obecnie niepokój wzbudzają kontrowersje wokół EBC. Pojawiły się głosy jakoby bank miał ciąć program skupu aktywów. Przedstawiciele banku zapewniają jednak, że do likwidacji programu nie dojdzie, a celem jest obecnie uzyskanie stabilnych cen i założeń co do poziomu inflacji.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc