Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Frankowicze pozywają bank, a co z kursem franka?

2016-10-25

Po serii niepowodzeń, do której należy zaliczyć kształt ustawy o franku i powrót kursu w rejony powyżej 4 PLN, frankowicze nabrali wiatru w żagle. Sąd okręgowy w Warszawie będzie rozpatrywał pozew zbiorowy przeciwko jednemu z wiodących na rynku banków. Sprawa ma dotyczyć niedozwolonych klauzul w umowach kredytów walutowych.

 

Sąd przyjął pozew

Przed warszawskim sądem będzie się toczyć sprawa dotycząca kredytów frankowych udzielanych w latach 2006-2008, a więc w szczytowym okresie popularności tej formy finansowania zakupu nieruchomości. Uwolnienie kursu franka stanowi dla frankowiczów niejednokrotnie dramat, gdyż obecna wysokość zadłużenia przekracza często wartość nieruchomości. W pozwie zbiorowym frankowicze dowodzą, że bank przeliczał zadłużenie po zawyżonym kursie oraz stosowa niekorzystny kurs przy obliczaniu rat. Clou problemu stanowi spread. Bank będzie dążył do podważenia tychże zarzutów przed sądami wyższej instancji.

 

Trudny okres dla frankowiczów

Frankowicze po kilku lepszych miesiącach, jeśli chodzi o kurs franka, ponownie muszą borykać się ze znacznie wyższymi ratami. Złoty, słaby na szerokim rynku ostatnio sporo stracił na wszystkich kluczowych zestawieniach, w tym także na parze z frankiem szwajcarskim. Aktualny kurs franka wynosi 4,0097 zł. Spore nadzieje pokładano w prezydenckim projekcie ustawy o kredytach frankowych, ale także i on przyniósł rozczarowanie, zatem korzystny wyrok sądu stanowiłby wiatr w żagle dla kredytobiorców mających kredyt walutowy także w innych bankach i z pewnością stanowiłby zachętę do składania kolejnych zbiorowych pozwów.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc