Po wyborach na razie spokojnie

2015-10-26

Rynek walutowy był przygotowany na wygraną PiS. Zaskoczeniem jest skala sukcesu. Samodzielne rządy tego ugrupowania mogą działać na wyobraźnię i budzić niepokój, zwłaszcza u inwestorów zagranicznych. Wydawałoby się, że pierwsze reakcje będą nerwowe, tymczasem na razie na rynku walutowym względnie spokojnie, złoty jest stabilny.

 

Co niepokoi inwestorów

Niepokój w kontekście zwycięstwa PiS może być uzasadniony. Program wyborczy tej partii obfitował w wiele  kontrowersyjnych gospodarczo obietnic. Należy pamiętać, że ostatnie kwotowania złotego niejako były już ustawione pod zwycięstwo PiS, stąd też po nocnych spadkach, przyszedł czas na odrabianie strat.

 

Powyborcze notowania

Pierwszą reakcją  na wyniki wyborów były spadki na parach, ale od rana złoty zaczął odrabiać straty. Kurs euro ustabilizował się początkowo w okolicy 4,25 zł, a na godz. 10.10 wynosił dokładnie 4,2615 zł. Jest to dzienna zmiana rzędu - 0.02%. Kurs franka wynosi 3,9481 zł, kurs dolara 3,8651 zł, a kurs funta 5,9298 zł.

 

Tematem dnia bez wątpienia wybory

Dziś głównym tematem dnia i najważniejszym impulsem z punktu widzenia inwestorów są wczorajsze wybory i zwycięstwo PiS. Zagraniczne media podkreślają, że Polska zbliża się do Węgier. Za rok zmiana  składu RPP i nowy prezes NBP. Pojawi się szansa na spadek stóp procentowych, zwłaszcza że wzrost gospodarczy wyhamował i utrzymuje się deflacja.

 

Złoty pozostanie pod presją

Zakładając, że powyższy scenariusz za prawdopodobny uzna większość inwestorów, złoty pozostanie pod presją. Nasza waluta wydawać się będzie mniej atrakcyjna. Waluty rynków schodzących są dodatkowo mniej atrakcyjne także ze względu na sytuację w Chinach, choć pewną przeciwwagą może być odłożenie podwyżek stóp w USA.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych