Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Komentarze walutowe Kantor.pl

Ostrzeżenie dla funta

2016-06-18

Kolejne ostrzeżenie dla funta – tym razem jest to wystąpienie szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ch. Lagarde miała dziś prelekcję we Wiedniu. Tematem był przede wszystkim kryzys Unii, ale też bardziej szczegółowe odniesienia do obecnej sytuacji funta i następstw Brexitu.

 

MFW przeciwny Brexitowi

Mimo, że MFW powinien zachować neutralne stanowisko, po dzisiejszym wystąpieniu Christine Lagarde nie ma żadnych wątpliwości, po której stornie się opowiada. Mocne słowa szefowej MFW nie pozostawiają złudzeń. Nie ma dobrych stron wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Prognozy dla takiego przebiegu wydarzeń są wyłącznie złe i to nie tylko dla walut EM i euro. Ostrzeżenie o recesji już było, tym razem nakreślona została zła sytuacja na rynku nieruchomości i papierów wartościowych. Lagarde ostrzega przed kryzysem i przypomina Brytyjczykom co zyskali dzięki członkostwu w UE.

 

Ostrzeżenie dla GBP

Brytyjczycy powinni pamiętać, że: "Wspólny rynek UE przyniósł Wielkiej Brytanii więcej dochodu z handlu, niż miałoby to miejsce gdyby kraj ten działał w pojedynkę". Szefowa MFW przypomniała także o innych korzyściach płynących z członkostwa w Unii. Wystąpienie to na pewno nie przejdzie bez echa. Dziś jeszcze media unikają komentowania słów Lagarde ze względu na trwające "zawieszenie broni" pomiędzy obozami zwolenników i przeciwników Brexitu, ale po niedzieli, kiedy wyścig o głosy Brytyjczyków wyjdzie na ostatnią prostą, skrupułów już nie będzie. Wytoczone zostaną największe działa. Funt chwilowo odzyskał siły i kosztuje dziś 5,62 zł, zaś kurs kupna to 5,59 zł. Po niedzieli sytuacja stanie się trudniejsza. Referendum już 23 czerwca.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc