Ostatnie chwile przed referendum

2015-07-03

Na odcinku greckim sytuacja jest taka: do 5 lipca nie ma już żadnych rozmów, co wierzyciele mocno podkreślają, dementując (ustami Dijsselbloema czy Junckera) twierdzenia Janisa Warufakisa, jakoby toczyły się jeszcze jakieś kuluarowe rozmowy. Europejski Fundusz Stabilności Finansowej, któremu Grecja jest winna ogółem 130 mld EUR, ogłosił, że kraj jest niewypłacalny, aczkolwiek Fundusz nie zdecydował się na natychmiastowe żądanie spłaty wszystkich zobowiązań.


 

Jest pewna szansa na to, że Grecja nawet w wypadku, gdy naród odrzuci żądania wierzycieli, pozostanie w Strefie Euro – przynajmniej na jakiś czas. Ale nawet w takim wypadku to już nie będzie taka sama strefa. Widać, że opowieść o płynnej, spokojnej, równoprawnej i szczęśliwej integracji ma swoje poważne rysy. Tym bardziej ponury będzie obraz Strefy, jeśli Grecja ją opuści – dla Zachodu będzie to duża klęska prestiżowa i geopolityczna.

 

Grecja już jest niewypłacalna i jest to jasne. Zasadniczo sądzimy, że jej wyjście ze Strefy, czy choćby tylko wynik 'nie' w referendum – przełoży się na spadki eurodolara, jakkolwiek dość dużo jest już w cenach, więc może się okazać, że granicą będzie 1,08, a później w grę wejdą inne czynniki. Przeciwny scenariusz może się zakończyć odbiciem, ale nie sądzimy, by był wtedy powód do przebijania (w najbliższych tygodniach czy miesiącach) szczytów w pobliżu 1,15.

 
 

Na głównej parze

Był to niewątpliwie ciekawy tydzień, jeśli chodzi o rynki finansowe. Zaczął się potężną luką – na eurodolarze notowania rozpoczęły się przy 1,10, choć w piątek 26 czerwca kończyły się przy 1,1160-70. Nic dziwnego – wiadomo już bowiem było, że zerwano negocjacje weekendowe i wyglądało na to, że Grecja nie zapłaci we wtorek 30 czerwca transzy dla MFW.

 

Faktycznie, tak się właśnie stało. Co prawda w poniedziałek EUR/USD korekcyjnie powracał nawet do 1,1275, ale była to raczej udana spekulacja, realizacja zysków z luki. Później notowania spadły, zresztą w czwartek mieliśmy nawet 1,1035-40, a w piątek, czyli dziś, wykres oscylował przy 1,11 i nadal tam jest. To zresztą i tak tylko dzięki temu, że wczorajsze dane z rynku pracy USA nie potwierdziły dobrego raportu ADP i przez to dolar nie miał powodów, by się dalej wzmacniać.

 

 

Co ze złotym?

EURO jest bardzo stabilny. Trwający dość długo trend zwyżkowy na tyle obniżył wartość PLN do euro, że teraz para słabo reaguje nawet na greckie wydarzenia. Jesteśmy ciągle przy 4,19, wydaje się, że tylko naprawdę pesymistyczny scenariusz mógłby spowodować wybicie ponad 4,20, a wtedy oporami stałyby się okolice 4,22 i 4,25.

 

Kurs dolara 3,7750, tydzień zaczął się przy 3,80 – 3,82 (i tam można lokować opór), minima (też zresztą poniedziałkowe, po korekcie) to nieco ponad 3,72. Taki mniej więcej zakres wydaje się realny na najbliższy tydzień, nie wydaje się, by nawet totalnie niepomyślny scenariusz w Grecji mógł spowodować od razu przebicie okolic '3,82 z kawałkiem', choć w dalszej przyszłości powolna wędrówka na wyższe poziomy nie jest czymś, co można wykluczyć.

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych