src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Na rynku dolara zaskakujący rozwój sytuacji

2016-12-31

Rok kończy się zaskakująco. Artykułu prasowe mówią nawet o tąpnięciu na rynku dolara. Jest to raczej przesada, ale faktycznie dolar poważnie stracił w ostatnich godzinach grudnia. Rozważanych jest kilka przyczyn takiej sytuacji i postaramy się je pokrótce omówić. Na kantor.pl wycena dolara stabilna.

 

Na rynku anomalia

Piątek i sobota, ostanie dni mijającego roku upływają pod znakiem rozważania co tez wydarzyło się na rynku walutowym. Chodzi oczywiście o anomalię jaką był gwałtowny spadek wyceny złotego w piątek, tuż po północy. Na głównej parze brak było przesłanek do osłabienia się dolara względem euro, a jednak doszło do takiego ruchu. Wystarczyło kilka minut, by eurodolar osiągnął poziom 1,0650. Na parze USD/PLN także zaszły gwałtowne zmiany i kurs spadł blisko cztery grosze, do okolic 4,20 zł.

 

Zamierzony ruch, czy przypadek?

Analitycy i uczestnicy rynku zastanawiają się teraz, czy tak duża zmiana na eurodolarze wynika z ataku na dolara czy przyczyn niezależnych. Trudno podejrzewać, czy mechanizmy rynkowe zadziałały bez wyraźnych przesłanek, a racjonalnych przyczyn trudno się obecnie doszukiwać. Na pewno tuż po północy pojawiło się duże zlecenie. Czas  ataku wybrano starannie, ponieważ o tej porze większość uczestników rynku jest nieobecna, zatem mniejsza płynność ułatwia zadanie. Na rynku forex straty były zapewne bardzo duże, z uwagi na mechanizm dźwigni finansowej. Kurs dolara dawno tak gwałtownego spadku nie zaliczył, ale podobne akcje nie są wyjątkiem. W październiku podobnie wyglądała sytuacja na rynku funta szterlinga.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych