Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Na rynku bez zmian, złoty czeka na decyzję RPP

2015-03-02

Tydzień zaczął się spokojnie, na rynku walutowym nie odnotowano większych wahań. W dniach 3-4 marca trwać będzie posiedzenie RPP. Już jutro liczyć możemy na większe emocje, ale zdecydowanie większy ruch na rynku dopiero w środę, kiedy to poznamy wyniki posiedzenia Rady. Analitycy spodziewają się cięcia stóp o 25 punktów bazowych.

 

Kwotowania złotego na stabilnym poziomie

Dziś nie zaobserwowaliśmy większych zmian jeśli chodzi o kwotowania złotego. Rynek walutowy jest spokojny, a ruch niewielki ze względu na oczekiwanie na posiedzenie RPP. Złoty wyceniony jest następująco - 3,7081 PLN za dolara, a 4,1447 PLN za euro. Nadal na niskim poziomie znajduje się kurs franka szwajcarskiego, trzeba za niego zapłacić 3,8801 PLN.

 

Rynek czeka na obniżkę stóp

Mały ruch na rynku jest wynikiem prognoz dotyczących decyzji Rady. Oczekiwana jest korekta polityki monetarnej i obniżka stóp procentowych. Ewentualna obniżka nie będzie jednak wyższa niż 25 punktów bazowych. W piątek poznaliśmy dobre dane o PKB za IV kwartał, co ogranicza ewentualne cięcia stóp.

 

Komunikat Rady będzie miał duże znaczenie

Tym razem komunikat RPP jest istotny nie tylko ze względu na krajową politykę monetarną, ale też nastroje wokół złotego na szerszym rynku. W marcu ruszy skup aktywów (Program QE), zatem spodziewany jest ruch kapitału w stronę aktywów o wyższym oprocentowaniu. Decyzja RPP w tym kontekście jest istotniejsza niż zazwyczaj.

 

Pozytywne nastroje wokół złotego

Nastroje wokół naszej waluty są poztywne. Złoty pozostaje stabilny, a kursy walut utrzymują się w w przypadku dolara w górnej granicy konsolidacji, a w przypadku pozostałych walut powiązanych ze złotyman parach możemy mówić o kontynuacji trandeu spadkowego. Najbardziej cieszy to zapewne frankowiczów, którzy spłacają kredyty hipoteczne. Mocny złoty, zwłaszcza do franka przekąłda się na niższe raty hipotecznych kredytów walutowych.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc