Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Mocniejszy złoty

2015-05-15

Złoty umocnił się dzięki dobrych danych o PKB. Dynamika wynosi 3,5% r/r. Także pozostałe opublikowane raporty makroekonomiczne są dla naszej gospodarki pozytywne. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju szacuje, że wzrost w tym roku wyniesie 3,4%. Uspokoiła się też sytuacja na rynku długu, a słabszy dolar umożliwił odbicie złotego.

 

Złoty korzysta z osłabienia dolara

Nasza waluta wykorzystała szansę na umocnienie, którą stworzył słabnący dolar. Ustabilizowały się ceny długu, na rynku widoczne są dobre nastroje. Złotemu pomogły także dobre odczyty makro dotyczące dynamiki PKB, nie tylko za miniony kwartał, ale również prognozy dotyczące całego roku.

 

Złoty mocniejszy zwłaszcza do dolara

Dolar na szerokim rynku, po serii słabszych odczytów, znacząco stracił, co widać również na parze ze złotym. Dziś rano rynek wyceniał złotego następująco: 4,0660 PLN za euro, 5,6151 PLN w relacji do funta szterlinga, 3,9001 PLN wobec franka szwajcarskiego, 3,5652 PLN za dolara amerykańskiego. Kurs euro spadł aż o 4-5 groszy.

 

Komentarz RPP

Przedstawiciele RPP skomentowali dobre dane makro. Wybory zdaniem Jerzego Hausnera mogą mieć dobry wpływ na PKB, ponieważ zwiększone wydatki publiczne będą dodatkowo stymulować naszą gospodarkę. Nie bez znaczenia jest też ożywienie gospodarcze w strefie euro.

 

Najnowsze notowania na rynku walutowym

Sytuacja na rynku walutowym zmienia się dynamicznie z godziny na godzinę, co znakomicie obrazują dzisiejsze kursy walut powiązanych ze złotym na parach. Przed godziną złoty ponownie umocnił się. Eur/PLN osiągnął poziom 4,0519 zł, CHF/PLN 3,8870 zł, a USD/PLN 3,5672 zł. W przypadku dolara obserwujemy niewielkie wahania.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc