Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Kurs franka a przymusowe przewalutowanie

2017-01-10

Polskie banki wstrzymują się przed przewalutowaniem kredytów we frankach, ale rząd szykuje już odpowiedź. Tak przynajmniej wynika z doniesień prasowych. Trwają podobno prace nad wyższym podatkiem i nowymi wagami ryzyka, tymczasem kurs franka wynosi dziś 4,09 zł.

 

Problem z frankiem

Problemy z kredytami frankowymi co jakiś czas powracają na czołówki mediów i są tematem artykułów prasie branżowej. Tym razem pojawiły się informacje, że w ramach Komitetu Stabilności Finansowej utworzono zespół, który zająć ma się rozwiązaniem problemu frankowiczów. Banki wydaje się, że nie będą chciały dobrowolnie przewalutować kredytów. Motywacją ma być kilka pomysłów, jak przyspieszyć ten proces, np. obłożenie aktywów walutowych wysoką stawką podatku. Kurs franka co prawda po nowym roku spadł, ale nadal utrzymuje się wysoko poniżej 4 PLN i wynosi dziś 4,09 zł, frankowicze czekają więc na rozwiązania, które poprawią ich sytuację.

 

Są nowe pomysły

Wiceminister finansów przyznał, że są także inne pomysły na wprowadzenie instrumentów, które miałyby wywierać na banki presję. Jednym z nich jest modyfikacja współczynników ryzyka i wspomniane wysokie stawki podatku. Bank centralny i nadzór finansowy stwierdziły, że przymusowe przewalutowanie może zagrozić systemowi walutowemu, stąd teraz próby wywarcia presji inną drogą. Frankowicze z pewnością z uwagą śledzić będą wszelkie nowe rozwiązania i pomysły w tej kwestii, zwłaszcza, że projekt ustawy przygotowany przez kancelarię prezydenta nie doczekał się w Sejmie ostatecznego rozstrzygnięcia.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc