Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Kurs dolara bije kolejne rekordy

2016-11-18

W tym tygodniu dolar zdaje się nie mieć żadnych barier. Kurs amerykańskiej waluty przekroczył już 4,20 zł, pozostawiając w tyle franka szwajcarskiego. Jest to kolejny rekord, dobra passa dolara na szerokim rynku i słaby złoty dają w efekcie tak wysokie kwotowania na parze USD/PLN. Inwestorzy czekają już na grudniowe podwyżki stóp procentowych.

 

Dolar zdominował rynek

Nic nie może zatrzymać dolara, w tym tygodniu dynamika wzrostu jest wprost niespotykana i kurs dolara bije kolejne rekordy. Jest już najwyższy od kilkunastu lat. Dziś za dolara trzeba zapłacić 4,20 zł, a jeszcze dwa dni temu kurs równy był notowaniom szwajcarskiego franka, który nadal oscyluje wokół 4,16 zł. Na głównej parze także zmiany, kurs eurodolara blisko 1,6 i wciąż zmierza na południe. Wczorajsze wystąpienie Yellen, szefowej FED stanowiło potężny impuls do kolejnych wzrostów na dolarze. Powiedziała ona, że zbyt długi okres wstrzymywania się przed podwyżką może powodować komplikacje w postaci konieczności gwałtownego zacieśniania polityki w przyszłości. W tej sytuacji inwestorzy wierzą, że grudniowa podwyżka jest już przesądzona. Przypomnijmy, że prawdopodobieństwo takiego ruchu ze strony FED i tak było już wyceniane na ponad 90 proc.

 

Dolar ma wszelkie atuty

Dominacja dolara po chwilowym kryzysie wywołanym zwycięstwem Trumpa jest pewnym zaskoczeniem, analitycy spodziewali się negatywnych skutków dla takiego scenariusza wydarzeń, tymczasem amerykańska waluta ma się świetnie. Argumenty na rzecz dolara to polityka fiskalna (program D. Trumpa) i monetarna (działania FED). Dobre wyniki gospodarcze zdają się przesądzać o zaostrzeniu polityki i podwyżkach stóp, mimo ostatnich danych o spadku inflacji.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc