Kupuj tanie franki szwajcarskie

2015-08-12

Frank najsłabszy od 15 stycznia 2015. Polityka ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii przynosi efekty. Kurs franka wzrósł od momentu tak zwanego czarnego czwartku, kiedy Szwajcarski Bank Narodowy zrezygnował z obrony poziomu 1,20. Spowodowało to silne umocnienie franka, który w relacji do euro spadł nawet poniżej parytetu.


Jeśli masz kredyt hipoteczny denominowany we frankach to spłacaj jego jak najszybciej, ponieważ frank jest najsłabszy w relacji do euro od 15 stycznia 2015. Kurs wczoraj przebił wczoraj szczyty z lutego w okolicach 1,08. Obecnie trwa lekka korekta, ale prawdopodobnie w najbliższym będzie zmierzać w górę. Waluta szwajcarska wciąż jest przewartościowana. Przypomnijmy, że Szwajcarzy jeszcze pół roku temu bronili wszystkimi siłami poziomu 1,20. Trudno prognozować przeszłe poziomy dla tej pary, ale wydaje się, że kurs powinien dotrzeć przynajmniej w okolice 1,10; co byłoby mniej więcej 50% zniesieniem silnego umocnienia franka z początku roku.

Frank osłabia się również w stosunku do polskiego złotego. Kurs z powrotem kieruje się w okolice silnego obszaru wsparcia 3,85. Gdyby kurs EUR/CHF nadal zmierzał na północ, powinniśmy szybko zobaczyć okolice 3,80 na parze CHF/PLN. Dopiero przebicie tego poziomu oznaczałoby, że kurs jest najniżej od pamiętnego czarnego czwartku. Widać, że jest jeszcze sporo miejsca do dalszej aprecjacji naszej waluty.

Na parze EUR/PLN obserwujemy ostatnio ruch w górę. Złoty osłabia się do euro po silnym umocnienie z początku lipca br. Wprawdzie w piątek po słabym raporcie o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych, kurs EUR/PLN poszedł lekko w dół, ale szybko ten ruch został skorygowany. Jednak oddalająca się perspektywa podwyżek stóp za oceanem powinna wesprzeć złotego w relacji do euro oraz dolara. Kurs EUR/PLN obecnie znajduje się w okolicach silnego poziomu oporu 4,20; który ma szanse zostać obroniony. Z kolei kurs USD/PLN zawrócił ze szczytu w okolica 3,85 i ma szanse spaść poniżej 3,80; pod warunkiem dalszego wzrostu na parze EUR/USD.

W nocy Ludowy Bank Chin zaskoczył rynki dewaluacją swoją walutę o 1,9%. Chińskie władze obniżając wartość juana chcą prawdopodobnie pobudzić gospodarkę po serii słabszych danych. Chociażby ostatnie dane o  inflacji oraz bilansie handlowym. Zabieg PBoC uderzył w dolara australijskiego raz nowozelandzkiego. Gospodarki obu tych krajów są mocno wrażliwe na doniesienia z Chin. Również europejskie parkiety zareagowały spadkami po decyzji chińskich władz. 

Wczoraj doszło do odbicia cen ropy WTI, która dotarła do dołka ze stycznia i marca br. w okolicach 44 USD. Dzisiaj poznamy tygodniowy raport zapasów ropy wg API oraz raport OPEC o sytuacji na rynku. Będą to bardzo ważne informację dla rozwoju sytuacji na rynku tego surowca energetycznego.

 

 

 

Autor:

Bartosz Zawadzki

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Analityk Rynku Kapitałowego

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych