Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Euroland nabiera tempa

2013-10-24

Po wczorajszym odreagowaniu, dziś od rana amerykańska waluta ponownie traci na wartości. Dolar osłabia się wobec wszystkich oprócz japońskiego jena walut z grona G-10. Kurs EUR/USD poprawia tegoroczne maksima i wzrasta do 1,3815. Dolar traci również wobec złotego, kurs USD/PLN zniżkuje poniżej 3,03.

 

Waluta PLN słabnie wobec euro

Polska waluta natomiast osłabia się wobec euro. Kurs EUR/PLN wzrasta powyżej 4,18. Dziś największy wpływ na rynki powinny mieć odczyty indeksów PMI dla usług oraz przemysłu ze strefy euro za październik (08:58 – 09:58). Ponadto tradycyjnie w czwartek poznamy tygodniową liczbę nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA (14:30). Poznaliśmy już dane z Chin. PMI dla przemysłu wzrósł do najwyższego poziomu od siedmiu miesięcy - z 50,2 do 50,9 pkt. wobec konsensusu prognoz na poziomie 50,4 pkt. Optymizmem dodatkowo napawa wzrost składowej nowych zamówień z 50,8 do 51,6 pkt. Dane z Eurolandu również powinny wskazać na rozwój w gospodarce. Indeks PMI dla usług wzrasta nieprzerwanie od sześciu miesięcy, co wskazuje na rosnący popyt wewnętrzny oraz nabierający tempa wzrost gospodarczy. Sądzimy również, że koniunktura stopniowo dalej będzie przyspieszać. Konsensus odnośnie odczytu PMI dla usług za październik zakłada jednak stabilizację na poziomie 52,2 pkt.


W ubiegłym miesiącu PMI dla przemysłu lekko spadł, jednak biorąc pod uwagę obecny, wysoki stosunek nowych zamówień do zapasów, indeks za październik ma szanse odnotować wzrost. Konsensus zakłada poprawę z 51,1 do 51,4 pkt. Dane wskazujące na nabierającą tempa koniunkturę w strefie euro powinny stanowić wsparcie dla notowań wspólnej waluty, a co za tym idzie umocnić trend wzrostowy na EUR/USD. Rozwój europejskiej gospodarki (w tym przede wszystkim niemieckiej) to również dobra informacja dla złotego. Uważamy, ze jeżeli dzisiejsze odczyty przewyższą prognozy, złoty powinien zyskać wobec wspólnej waluty.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc