Głosowanie nad reformami w Grecji

2015-07-15

Dzisiaj w greckim parlamencie odbędzie się głosowanie nad reformami gospodarczymi, które zostały uzgodnione przez premiera Tsiprasa podczas długotrwałego procesu negocjacyjnego. Wierzyciele domagają się natychmiastowej implementacji reform.


Głosowanie nad reformami w greckim parlamencie dotyczących chociażby reformy systemu emerytalnego oraz podatku VAT – i od czasu ich wprowadzenia uzależnione jest otrzymanie niezbędnej pomocy finansowej, w postaci trzeciego programu pomocowego nie powinno przynieść większych niespodzianek, jako że Grecji nie pozostaje zbyt wiele rozwiązań w obecnej sytuacji. Spodziewany jest sprzeciw poszczególnych partii oraz frakcji negatywnie odnoszących się do planu reform, jednak nie powinien mieć on wpływu na ostateczną decyzję. 

 

Wczoraj wieczorem agencja Reuters opublikowała treść poufnego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który miał zostać przesłany do rządów strefy euro w poniedziałek wieczorem. Zawarte w dokumencie opinie są krytyczne dla porozumienia osiągniętego podczas minionego weekendu. Według nich wprowadzenie kontroli kapitałowej w Grecji, wraz z zamknięciem banków miało dewastujący wpływ dla greckiej gospodarki jako całości. MFW zwraca uwagę na konieczność przeprowadzenia redukcji greckiego zadłużenia  w znacznie większej skali niż oczekują tego europejskie instytucje, oraz dodaje, że pakiet pomocowy w wysokości około 85 miliardów euro może nie być wystarczający w obecnej sytuacji. 

 

Nad ranem zostały opublikowane najnowsze dane gospodarcze z Chin. Dynamika PKB w ujęciu rocznym wyniosła 7% podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wynik na poziomie 6,9%. Podobnie pozytywnym zaskoczeniem były dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, które w obydwu przypadkach były znacznie lepsze od prognoz rynkowych. 

 

  • Produkcja przemysłowa r/r : prognoza 6%, wynik 6,8%
  • Sprzedaż detaliczna r/r : prognoza 10,2%, wynik 10,6%

 

Mimo dobrych odczytów makroekonomicznych, inwestorzy na chińskich parkietach giełdowych kończą sesję w gorszych nastrojach. Indeks Shanghai Composite stracił 3,03%, natomiast Hang Seng obecnie osłabia się o około 0,3%. Największą korzyść z dobrych danych gospodarczych z Chin odniósł dolar australijski, który od momentu publikacji odczytów zdecydowanie umacnia się na szerokim rynku. 

 

Esther George, przewodnicząca banku Rezerwy Federalnej w Kansas, podczas swojego wczorajszego wieczornego wystąpienia stwierdziła, że amerykańska gospodarka jest gotowa na rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki monetarnej, oraz jest to odpowiedni czas na takie działanie. Jednak jej jastrzębie nastawienie jest dobrze znane, a dodatkowo nie posiada ona prawa głosu w zakresie decyzji dotyczących polityki pieniężnej

 

 

Autor:

Robert Pietrzak

HTF Brokers

młodszy analityk rynku FX

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych