Funt utrzymał się na dotychczasowym poziomie

2016-05-13

Za nami superczwartek. Analitycy przewidywali, że najbliższe kilkanaście godzin będzie dla funta wyjątkowo trudne, tymczasem brytyjska waluta pomimo niewielkich wahań, utrzymała dotychczasowy poziom. Dzisiejszy kurs sprzedaży na kantor.pl nadal wynosi 5,62 zł, choć w związku z nadchodzącym referendum na szerokim rynku odczuwalna jest presja.

 

W Wielkiej Brytanii superczwartek

W Wielkiej Brytanii w najlepsze trwa kampania przed referendum. Brytyjczycy w przyszłym miesiącu zdecydują o dalszej obecności tego kraju w UE. Presja na funta będzie coraz większa, zwłaszcza że obecnie, na kilka tygodni przed referendum żadna ze stron nie dominuje w wynikach sondażowych. Wczorajszy dzień określa się mianem superczwartku, a  to za sprawą kumulacji kilku istotnych, z punku widzenia rynku walutowego, wydarzeń. Były to: decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych, publikacja raportu o inflacji i posiedzenie Banku Anglii. Groźny byłby gołębi wydźwięk wypowiedzi w sprawie dalszego kształtu polityki monetarnej. Funt jednak wyszedł obronną ręką jeśli chodzi o parę GBP/PLN.

 

Na parze GBP/PLN bez zmian

Nasza waluta jest zbyt słaba, by możliwe było obecnie umocnienie funta. Złoty również był pod presją, ze względu na rewizję ratingu. Dzisiejszy kurs sprzedaży funta na kantor.pl wynosi 5,62 zł. Poziom ten utrzymuje się już od kilku dni. Funt w najbliższym czasie znajdzie się jednak pod presją. Chodzi oczywiście o ryzyko związane z Brexitem. Należy zwrócić uwagę także na słabe dane makro. Brytyjska gospodarka, choć do tej pory odporna na światowe wahania, zwolniła do 0,4 proc PKB w ujęciu rocznym.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych