src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Funt poniżej 5 PLN

2017-01-16

Brytyjski funt po raz kolejny zalicza poważny spadek na parach. Słaba forma funta widoczna jest szczególnie na zestawieniu z dolarem, gdzie przekroczony został poziom 1,20, ale brytyjska waluta traci także na parze ze złotym. Obecnie kurs wynosi 4,99 zł. Wszystkiemu winne są słowa premier May.

 

Najgorszy wynik funta

Na szerokim rynku funt jest obecnie jedną z najwięcej tracących walut. Tak złych wyników, zwłaszcza na zestawieniu z dolarem nie było od połowy lat 80 minionego wieku. Kurs funta znacząco słabnie również w przypadku pary GBP/PLN i wynosi 4,99 zł. Dwa miesiące, podczas których brytyjska waluta była w lepszej kondycji, szybko minęły, mamy powrót taniego funta i wszystko wskazuje, że ten stan rzeczy potrwa nieco dłużej. Wszystkiemu winien oczywiście Brexit, a dokładnie wypowiedzi na ten temat premier May. Tańszy funt może oznaczać mniejsze transfery z Wielkiej Brytanii do Polski, ale też negatywnie odbić się na wymianie handlowej, a dokładnie zmniejszyć zapotrzebowanie na polskie towary.

 

Brexit znowu groźny

Ostatnie dane o kondycji brytyjskiej gospodarki nie były złe, wskazywały, że Brytyjczycy radzą sobie z widmem Brexitu stosunkowo dobrze, a na pewno nie ma jeszcze zapaści gospodarczej. Tymczasem w nowym tygodniu ma miejsce mała rewolucja na rynku funta. Przez weekend funt stracił skokowo sześć groszy i wrócił do poziomu sprzed dwóch miesięcy. Na GBP/USD jak wspomnieliśmy, wieloletnie rekordy. Brytyjskiej walucie zaszkodziła premier. Gazeta 'The Sunday Times' napisała, że możliwy jest twardy Brexit, czyli wyjście ze wspólnego rynku, przywrócenie ceł, zaostrzenie przepisów migracyjnych oraz zmiana zasad funkcjonowania banków.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych