Funt - wczoraj umocnienie, a dziś lekkie spadki

2016-05-20

Dolar uspokoił się, wyhamował także funt szterling, mimo dobrych danych makro z Wielkiej Brytanii. Jutro rozpoczyna się posiedzenie szefów banków centralnych i ministrów finansów państw grupy G7, które być może będzie impulsem dla rynków walutowych. Dziś funt kosztuje 5,72 zł.

 

Lekki spadek kursu funta

Po wczorajszym umocnieniu dziś lekkie spadki. Funt skorzystał z dobrych sondaży i zestawienia wyników badań głównych agencji badania opinii publicznej i zdołał się umocnić, ale ten impuls wyczerpuje pomału swój potencjał. Podsycać go mogą kolejne publikacje prasowe przychylne Unii. Na razie jednak na parze GBP/PLN widoczne są, po umocnieniu, lekkie spadki kursu funta. Jeszcze wczoraj funt przebijał okolice 5,75 zł, a dziś kosztuje 5,72 zł co i tak jest bardzo dobrym wynikiem, jeśli uwzględni się poziom 5,35 z przełomu marca i kwietnia. Powodem wczorajszego umocnienia brytyjskiej waluty była publikacja danych dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona znacznie więcej niż prognozowano. Szacunki mówiły o wzroście rzędu 1,8 proc. a rzeczywiste odczyty kształtują się na poziomie 4,3 proc.

 

Na szerokim rynku dominuje temat dolara

Na szerokim rynku inwestorzy skupieni byli na dolarze. Dziś konsolidacja, po chwilowym wyczerpaniu się tematu podwyżek stóp. Rynek wycenia prawdopodobieństwo podwyżek w czerwcu i lipcu na podobnym poziomie, a dominuje pogląd, że zmiana stóp nastąpi we wrześniu. Weekend upłynie pod znakiem G7 a konkretnie spotkania ministrów finansów i bankietów centralnych państw tej grupy. W kraju jak zwykle ostatnio – ryzyko polityczne, które w połączeniu z presją na waluty rynków wschodzących ze strony dolara, ogranicza ruchy na złotym. Nasza waluta nie może zatem wykorzystać potencjału płynącego z dobrych odczytów makro.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych