Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Funt coraz słabszy

2016-08-05

Analitycy twierdzą, że to jeszcze nie koniec spadków na funcie. Nie możemy napisać nic nowego, funt nadal słabnie i dziś kosztuje już zaledwie 5,07 zł, to o grosz mniej niż wczoraj o analogicznej porze. Za nami posiedzenie Banku Anglii, stopy procentowe zostały obniżone do rekordowego poziomu. O odbicie na funcie będzie teraz bardzo ciężko.

 

Posiedzenie BoE wydarzeniem wczorajszego dnia

Najważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia, co boleśnie odczuł kurs funta, było posiedzenie BoE. Analitycy i inwestorzy tworzyli różne scenariusze, zastanawiając się o ile punktów bazowych zostaną obniżone stopy procentowe, oraz jaka będzie przyszłość programu skupu aktywów. Do tej pory to Mario Draghi uważany był za człowieka, który nie cofnie się przed niczym, obecnie można tak mówić także o Marku Carneyu, przewodniczącemu BoE.  Są to słowa jednego z czołowych analityków. Stopy procentowe zostały bowiem obniżone do poziomu 0,25 proc. Jednakże to jeszcze nie koniec działań wspierających brytyjską gospodarkę. 

 

Notowania funta w dół

Oprócz obniżenia stóp BoE zapowiedział także emisję obligacji skarbowych na 60 mld funtów, innych obligacji na kwotę 10 mld i pożyczki dla sektora bankowego na 100 mld funtów. W reakcji na te postanowienia funt stracił na parach, także na parze ze złotym. Wahania kursu sięgały poziomu 5,05 zł za funta szterlinga. Dziś kurs jest już nieco wyższy, ale nie należy się spodziewać poważnego odbicia przed końcem roku. Prawdopodobny jest natomiast spadek wartości funta poniżej 5 PLN. Prognozy dla brytyjskiego PKB są najgorsze od 20 lat. Rynek obawia się skutków Brexitu.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc