Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Frank znacznie powyżej 4 PLN

2016-06-15

Psychologiczna bariera 4 PLN została już dawno pokonana. Frank wrócił powyżej tego poziomu i nie zanosi się na spadki na tej walucie. Inwestorzy boją się Brexitu i szukają pewnej lokaty kapitału. Frank wydaje się teraz najpewniejszym sposobem by nie stracić. Złoty jest w kryzysowej sytuacji.

 

Kurs franka nie spada

Referendum 23 czerwca. Najnowsze dane mówią, że zwolennicy Brexitu mają przewagę aż 10 proc. nad przeciwnikami wyjścia z UE. To odwrócenie poprzednich danych, kiedy to przeciwnicy Brexitu byli na pozycji lidera. To odwrócenie sondaży znalazło odzwierciedlenie w sytuacji na rynku walutowym. Inwestorzy uciekają od ryzyka. Spadki notowane są także na giełdach. Zyskuje, jak zwykle w takich sytuacjach, CHF i złoto. Dzisiejszy kurs franka to już grubo ponad 4 PLN, a dokładnie 4,12 zł w sprzedaży i 4,09 zł w skupie. Tak drogiego franka dawno już nie obserwowaliśmy. W ciągu najbliższego tygodnia na zmiany się nie zanosi.

 

Czy banki kupują franka?

Niedawno powrócił także temat ustawy frankowej. Pojawił się ponownie problem przewalutowania kredytów. Jeśli banki zostaną do tego zmuszone ustawą, to takie regulacje prawne również wpłyną na koszt franka. Być może już wpływają. Istnieją spekulacje, że banki spodziewając się takiego obrotu spraw, rozpoczęły gromadzenie franka już teraz. Byłby to czynnik tłumaczący po części rosnący kurs franka. Złoty traci na wszystkich zestawieniach, ale to w przypadku pary CHF/PLN dysproporcje są największe.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc