Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Frank tanieje, złoty umocnił się, zadziałały impulsy makro

2015-02-19

Rano złoty ustabilizował się, wczoraj po południu miała miejsce udana próba umocnienia naszej waluty. Pod wpływem impulsów makro złoty jest mocniejszy wobec franka i dolara. Szczególnie istotne jest z punktu widzenia kredytobiorców, że spadł kurs franka. Od połowy stycznia są oni zmuszeni do szukania źródła taniej waluty.

 

Powiodła się próba umocnienia złotego

Rynek kontynuuje dobrą wycenę naszej waluty. Dziś rano za euro trzeba było zapłacić 4,1825 PLN, 3,6629 PLN za dolara amerykańskiego i 5,6603 PLN za funta szterlinga. Wyraźnie spadł też kurs franka  i przed południem wynosił 3,8902 PLN. Zmianie uległa też rentowność obligacji długoterminowch, waha się na granicy 2,33 proc.

 

Szwajcarzy wpłyneli na kurs franka

Złoty odrabia straty, co widać zwłaszcza na przykładzie franka. W tym przypadku jest to wpływ nie tylko korzystnej koniunktury, ale w dużej mierze słów prezesa banku Szwajcarii. T. Jordan powiedział, że doszło do przewartościowania franka i Bank będzie w stanie interweniować. Po tych słowach na rynku walutowym zapanował duży optymizm, złoty wyraźnie umocnił się, a kurs franka spadł poniżej 3,90 zł, osiągając poziom 3,88 zł.

 

Słabe dane z Polski

Nie wiadomo jak długo potrwa korzystny układ sił pozwalający złotemu na odrabianie strat do głównych walut. Pomocna na pewno byłaby jasna sytuacja na Ukrainie i rozwiązanie kryzysu greckiego. Na razie jednak docierają do nas niepokojące informacje. Na krajowym ‘podwórku’ mamy również niewielkie zawirowania. Produkcja przemysłowa jest niewielka, podobnie sprzedaż detaliczna.

 

Warto poszukać taniego franka

Frankowiczom polecamy skorzystanie z obecnej sytuacji i wykorzystanie osłabienia kursu franka. Od styczniowego uwolnienia kursu wielu kredytobiorców zdecydowało się na samodzielne poszukiwanie waluty po jak najniższym kursie, dużym zainteresowaniem cieszy się np. kantor internetowy. Wzmożone zainteresowanie serwisem kantor.pl wynika z profesjonalizmu i szybkości przeprowadzania operacji. Nie bez znaczenia jest też błyskawiczna reakcja kursów walut na wszelkie impulsy.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc