Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Frank stabilny w oczekiwaniu na wyniki referendum

2014-11-28

Europejskie rynki z niepokojem śledzą sondaże i czekają na niedzielne referendum. Poniedziałek, w zależności od wyników głosowania, może być bardzo nerwowy. Jeśli szwajcarzy zdecydują o zwiększeniu rezerw złota, frank umocni się wobec złotego i euro. Wyniki sondażowe do ostatniej chwili nie dawały rozstrzygnięcia, a analitycy w większości nie wierzą jednak z powodzenie projektu.

 

Złoty stabilny, broni się przed wzrostem kursu franka

Wahania złotego są niewielkie, na razie wartość wobec franka szwajcarskiego i euro pozostaje na niezmienionym poziomie, a stratę zanotowano w stosunku do dolara. Przed godziną 8. notowania wyglądały następująco: kurs EUR/PLN miał poziom 4,1774 zł, CHF/PLN 3,4747 zł, GBP/PLN 5,2790 zł, a USD/PLN testował 3,3545 zł.

 

Nastroje przed niedzielnym referendum

Kilkusettysięczna rzesza polskich kredytobiorców z niepokojem śledzi kurs franka, czekając na decyzję Szwajcarów. Chociaż sondaże nie dają wyraźnej przewagi zwolennikom żadnej z opcji, to decyzja o zwiększeniu rezerw złota byłaby jednak zaskakująca. W krótkim okresie czasu doszłoby do umocnienia franka, ale w dłuższej perspektywie reakcja może być jednak negatywna. Silny frank wpływa na eksport szwajcarskich towarów, a posiadanie dużych rezerw złota nie może w obecnych czasach tak jak dawniej zagwarantować wartości pieniądza.

 

O co chodzi w referendum

Jedna z partii chce, żeby udział złota w rezerwach wzrósł z 8 do 20 % na przestrzeni pięciu najbliższych lat, żąda sprowadzenia rezerw przechowywanych za granicą i blokadę możliwości sprzedaży złota na rynku. Referendum krytykuje szwajcarski bank centralny, gdyż realizacja założeń projektu ograniczy znacznie politykę monetarną.

 

Dane rynku krajowego

W Polsce tymczasem złoty umocnił się do głównych walut wykorzystując impulsy z krajowego podwórka, czyli dane makro. Gospodarka przyspieszyła w ujęciu rocznym o 3,5 procenta i prognozy dla dzisiejszego odczytu są takie same. Ostatnio szybkie odczyty są precyzyjne, więc prognozy powinny się sprawdzić i tym razem. Złotego wspiera także dynamika nakładów inwestycyjnych i wzrost wydatków konsumpcyjnych, ale przełożenie na relację złoty - kursy walut związane z nim w parach, zobaczyć będzie można dopiero w poniedziałek, gdy podane zostaną wartości indeksu PMI dla przemysłu.

 

Spłacaj kredyt walutowy CHF bez wysokiej marży bankowej

Jeżeli spłacasz kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich (CHF), internetowy kantor Kantor.pl jest dla Ciebie właściwym partnerem, który całodobowo w bezpieczny sposób zrealizuje zakup franka z niską marżą. Teraz będziesz mógł spokojnie spać, wiedząc ze spłacasz kredyt walutowy po międzybankowym kursie walut Forex, a dzięki usłudze 'Wymień walutę we własnym terminie', nie musisz już pamiętać o comiesięcznym terminie spłaty raty kredytowej. Możesz zdefiniować stały, cykliczny termin wykonania zlecenia zakupu lub sprzedaży waluty i wskazać rachunek, na który powinny być przelane wymienione środki, a wszelkie operacje będą wykonywały się automatycznie - wystarczy się zarejestrować. Usługa jest całkowicie bezpłatna, nie jest pobierana żadna prowizja. Jeśli jeszcze nie spłacasz kredyt walutowy przez nasz internetowy kantor.pl, pobierz wzór wniosku o spłatę kredytu we frankach pod linkiem: Wzór wniosku o spłatę kredytu walutowego przez kantor.pl. 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc