src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Frank w górę, na pozostałych parach spokojnie

2017-01-30

Na rynku franka zadziwiająco spokojnie, już od dłuższego czasu, choć dziś na parze ze złotym frank droższy jest o dwa grosze niż w końcówce poprzedniego tygodnia. W perspektywie długoterminowej zmienność na franku pozostaje jednak bardzo ograniczona, taki spokój wielu analityków uważa za podejrzany.

 

Dziś kurs franka nieco wyżej

Dziś kurs franka wynosi 4,09 zł i jest o dwa grosze wyższy niż na zamknięciu zeszłotygodniowych notowań, ale mimo wszystko zmienność tę nadal można uznać za niewielką, zważywszy na niskie wahania kursu od początku roku. Na pozostałych parach złoty umocnił się. Niedawno minęły dwa lata od decyzji SNB o uwolnieniu kursu franka i kurs zdążył już ustabilizować się na nowym poziomie równowagi. Wyjątkowo spokojnie jest też na zestawieniu franka z euro. Zmienność za mijający miesiąc dla tej pary ma najniższą wartość od grudnia 2014 r.

 

Podejrzany spokój

Nie brzmi to dobrze, ale tak długi okres obniżonej zmienności na franku, z jakim mamy do czynienia obecnie, w przeszłości skutkował przykrymi niespodziankami. Na przykład wzrostem kursu franka o kilkanaście groszy, co spowodowało spore zamieszanie na rynku kredytów walutowych. Czy tak też będzie i tym razem? Część analityków jest zaniepokojona względnie długim okresem spokoju na franku, ale prognozy na ten rok dla pary CHF/PLN pozostają dla złotego dobre. Serwis Bloomberga publikuje medianę prognoz i sugeruje ona spadek kursu franka do 3,92 zł pod koniec roku. Z kolei dla pary EUR/PLN mediana wynosi około 4,20 zł.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych