Frank, czy będzie interwencja SNB?

2016-03-12

Agresywna polityka Europejskiego Banku Centralnego skłania także ku analizie sytuacji na rynku franka. Prezes SNB wielokrotnie podkreślał, że frank jest przewartościowany. Tym razem słowa z pewnością nie wystarczą. Prawdopodobnie pierwsze interwencje już miały miejsce, trudno inaczej wytłumaczyć spokojną reakcję franka na decyzję EBC.

 

Szwajcarzy będą interweniować?

 Dziś kurs franka wynosi 3,93 zł, a więc jeszcze kilka groszy poniżej bariery 4 PLN. Złotemu na parze z frankiem, jak i z pozostałymi walutami pomogła decyzja RPP o braku zmian wysokości stóp procentowych. Szwajcarzy wielokrotnie podkreślali, że są gotowi do interwencji, a frank jest przewartościowany. W obliczu agresywne polityki EBC interwencja wydaje się nieunikniona. Same słowa o przewartościowaniu franka tym razem to z pewnością za mało. Czy dojdzie do luzowania polityki przez SNB okaże się już podczas najbliższego  posiedzenia banku.

 

Złoty stabilny

Złoty pozostaje stabilny, jeszcze przez jakiś czas korzystać będzie ze wsparcia ze strony RPP. Na parze z euro nasza waluta ma szanse na dalsze umocnienie. Trudno wyrokować w sprawie franka. Inwestorzy będą oczekiwali na ruch ze strony SNB. Wielokrotnie przedstawiciele tej instytucji podkreślali, że dążą do deprecjacji przewartościowanej waluty, a dyferencjał stóp nie czyni franka atrakcyjnym. Należy jednak pamiętać o sytuacji na szerokim rynku, w chwilach kryzysu frank zawsze budził zainteresowanie inwestorów.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych