src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Dlaczego Węgry radzą sobie tak dobrze?

2015-05-05

W ostatnich tygodniach Węgry, podobnie jak Chiny, stanowią prawdziwy hit inwestycyjny. Oczywiście nie jest to dziełem przypadku. Głównym czynnikiem wpływającym pozytywnie na węgierski rynek są działania Europejskiego Banku Centralnego, które mają zapoczątkować ożywienie gospodarcze w Europie. Dane ze strefy euro faktycznie stają się coraz lepsze, a kraje Eurolandu, na czele z Niemcami, są głównym partnerem gospodarki węgierskiej, która jest nastawiona na eksport. Sytuacja zewnętrzna jest zatem sprzyjająca, ale nie jest to jedyny powód zainteresowania Węgrami. Ożywienie w Zachodniej Europie sprzyja wszystkim krajom naszego regionu, a jednak to BUX radzi sobie najlepiej. 


Kluczem do odpowiedzi na pytanie, dlaczego inwestorzy wybierają spółki węgierskie, jest postawa konsumentów. Wskaźniki nastrojów konsumentów na Węgrzech zdecydowanie się poprawiły, a Węgrzy ruszyli na zakupy. Rosnące płace, spadające bezrobocie i coraz niższe ceny sprzyjają decyzjom zakupowym. Takiego zjawiska nie obserwujemy w pozostałych krajach regionu. Spora w tym zasługa działań rządu. Po pierwsze premier Orban wprowadził duży program robót publicznych, który dał wielu osobom komfort zatrudnienia. Program w zamyśle miał lepiej spożytkować pieniądze przejadane na tradycyjne świadczenia socjalne i na razie wszystko wskazuje na to, że Węgry wprowadziły go z sukcesem. 

Drugim doskonałym posunięciem rządu Orbana było ostateczne rozwiązanie kwestii kredytów we frankach szwajcarskich jeszcze w ubiegłym roku. Biorąc pod uwagę wielkość gospodarki Węgry miały dużo większy problem od Polski, ale rząd zmusił zdecydowaną większość "frankowiczów" do przewalutowania kredytów na lokalną walutę. Banki poniosły wtedy solidne straty, ale dzięki temu obecnie tamtejszy sektor bankowy nie ma kłopotów z kredytami w walucie obcej. Dzięki temu posunięciu, które było wówczas mocno krytykowane, Węgrzy i węgierski sektor bankowy uniknęli problemów, które spotkały Polaków po styczniowej decyzji Banku Szwajcarii. 


 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych