Co dalej z funtem?

2016-04-20

Na parze GBP/PLN obserwujemy obecnie odbicie brytyjskiej waluty, czemu sprzyja niezbyt silny ostatnio złoty. Wielkimi krokami zbliża się czerwiec i referendum w sprawie Grexitu, tymczasem pojawiają się głosy także o możliwości Swexitu. Gdyby do niego doszło, poważny kryzys dotknie nie tylko funta, ale też euro.

 

Funt mocniejszy

Na zestawieniu ze złotym funt jest wyraźnie mocniejszy. Obecnie kurs funta wynosi 5,46-47 zł, a jeszcze kilka tygodni temu wynosił zaledwie 5,30 zł. Brytyjczycy zmierzyli się z zamieszaniem wokół premiera Camerona i afery finansowej, dymisją w rządzie, a nieco wcześniej z wynikami sondażu telefonicznego w sprawie referendum. Temat Brexitu zdążył nieco okrzepnąć. Co jakiś czas pojawiają się nowe opracowania dotyczące jego skutków w wymiarze gospodarczym, finansowym i społecznym, a tymczasem media podnoszą kolejny problem.

 

Swexit, czy to już?

Media donoszą o niepokojącej sytuacji w Szwecji. Okazuje się, że tam również wyczuwalne są nastroje antyunijne. Rozczarowanie UE jest na tyle duże, że w ostatnim czasie, zapewne w dużej mierze z powodu uchodźców szturmujących ten kraj i szeroko pojętego kryzysu migracyjnego, liczba zwolenników wyjścia z Unii wynosi już 21 procent. Jeśli Brytyjczycy w czerwcu powiedzą ‘tak’ dla Brexitu, być może otworzy to drogę do dyskusji nad Swexitem. Straci nie tylko brytyjski funt, ale też euro. Obecnie wspólna waluta jest silna, kurs euro wynosi 4,31 zł, kurs franka szwajcarskiego 3,95 zł, a kurs dolara 3,79 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych