Chiny psują sentyment

2015-10-13

Realizacja zysków na walutach rynków wschodzących, w tym na naszym koszyku. Złoty niestety wyhamował. Jest to pochodna kilku wydarzeń z szerokiego rynku. Uwagę inwestorów zwróciły zarówno spadające ceny surowców naturalnych, zamachy bombowe w Turcji, jak i dane z Chin.

 

Neutralne dane z Chin

Poranne dane z Azji okazały się mieć neutralny wydźwięk, co w połączeniu z cenami na rynku surowców i zamachami w Turcji popsuło sentyment wokół walut rynków wschodzących. Inwestorzy czekają na dalsze impulsy. Trwa realizacja zysków.

 

Decyzja FED już nie wystarcza

Dobry sentyment chwilowo jest osłabiony. Do tej pory inwestorzy, zgodnie z komunikatem FED, opierali się na założeniu, że w USA nie dojdzie do końca roku do podwyżek stóp procentowych i to wystarczało, by wzmocnić dobry sentyment wokół walut EM. Niestety siła tego impulsu, w obliczu ostatnich wydarzeń, okazuje się niewystarczająca, by waluty rynków wschodzących nadal się umacniały.

 

Ryzyko polityczne nie szkodzi złotemu

Obserwując rynek walutowy nie sposób nie zauważyć, że na razie czynniki krajowe nie mają dużego znaczenia. Minister finansów skrytykował obietnice wyborcze, ale nie znajduje to zbytniego odzwierciedlenia w notowaniach złotego. Rynek akcji jest zdecydowanie bardziej podatny na wpływ tego typu czynników.

 

Złoty stabilny

Mimo wyhamowania wzrostów kwotowań złotego rynek jest stabilny. Dolar blisko punktu wsparcia, dzisiejszy kurs to  3,7135 PLN. Kurs euro wynosi natomiast 4,2248 PLN, a kurs franka 3,8535 PLN. Jedną z najmocniejszych walut tradycyjnie już pozostaje funt szterling, dzisiejszy kurs to 5,6851 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych