Awersja do ryzyka zagrożeniem dla złotego

2015-06-19

Na rynku nie dochodzi obecnie do większych zmian. Wyczuwalne jest swego rodzaju zawieszenie i presja na waluty EM, w oczekiwaniu na rozwiązanie problemu Grecji. Awersja do ryzyka utrudnia rozegrane mocniejszego złotego na fali osłabienia dolara po wypowiedzi przedstawicieli FED. Możemy mówić o konsolidacji, obroty nadal są ograniczone.

 

Złoty nadal w trudnym położeniu

Mimo nieco słabszego dolara, w związku z komunikatem FED, trudno jest mówić o umocnieniu złotego. Pozytywne efekty zauważono co prawda w przypadku obligacji, ale jeśli chodzi o waluty, to awersja do ryzyka jest zbyt duża.  Można mówić o konsolidacji, ale niskie obroty i nie rozwiązany kryzys grecki utrudniają rozegranie mocniejszego złotego.

 

Awersja do ryzyka szkodzi złotemu

Negocjacje z Grecją podsycają złe nastroje wokół EM, utrzymuje się awersja do ryzyka. Niestety dane krajowe także nie pomogły złotemu. Opublikowano dane makro, o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Pierwsze wypadły zgodnie z oczekiwaniami,  ale już drugie, o produkcji, znacznie słabiej niż zakładano.

 

Grecja w centrum uwagi

Brak jest istotnych impulsów, stąd uwaga rynku wciąż skupiać się będzie na problemie Grecji. Na szerokim rynku interesujące będą dane PPI z Niemiec za maj. Z technicznego punktu widzenia w przypadku par GBP/PLN i EUR/PLN widoczny jest trend wzrostowy. Punkt oporu dla funta znajduje się w okolicy 5,8777 PLN.

 

Kontynuacja konsolidacji

Złoty jest w trudnym położeniu ze względu na Grecję. Kursy najważniejszych walut znajdują się trendzie wzrostowym. Dzisiejszy kurs euro to 4,1691 PLN, kurs funta szterlinga 5,8268 PLN, kurs dolara 3,6733 PLN. Kurs franka zbliża się do 4 PLN, rano wynosił 3,9800 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych