Złoty znacznie mocniejszy

2016-03-14

Na eurodolarze konsolidacja przez przypadającym na środę posiedzeniem FED, tymczasem złoty jest wyraźnie mocniejszy. Naszej walucie pomogła piątkowa decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Rada chce zostawić sobie możliwości manewru na wypadek pogłębienia globalnego kryzysu gospodarczego.

 

Niejasna sytuacja na głównej parze

Na głównej parze dosyć niejasna i zaskakująca sytuacja. Aż do ostatniego  posiedzenia EBC sygnały były dosyć jednoznacznie odbierane przez rynek. Wzrosty na amerykańskiej giełdzie generowały podobny ruch na dolarze. Nie bez znaczenia były też oczekiwania co do wzrostu stóp w USA. Pogorszenie globalnej sytuacji gospodarczej wpływało na spadki prawdopodobieństwa kolejnych podwyżek stóp w USA i wywoływało spadek zainteresowania dolarem. Niskie stopy w Europie wzmagały opłacalność zaciągania kredytu w tej walucie. Po czwartkowym posiedzeniu  sytuacja jest dosyć niejasna. Euro na parze z dolarem znacznie zyskało, mimo że pogorszenia sentymentu na globalnych rynkach nie zaobserwowano. Obecnie eurodolar konsoliduje w oczekiwaniu na posiedzenie FED, które odbędzie się w połowie tygodnia.

 

Złoty mocniejszy

Na parach ze złotym wyraźne umocnienie naszej waluty. Jastrzębi wydźwięk piątkowego komunikatu RPP pomaga złotemu. Sprawdziły się prognozy, stopy pozostały na dotychczasowym poziomie. W kontekście decyzji EBC o obniżeniu stóp w Strefie Euro, złoty staje się atrakcyjną alternatywą. Dzisiejszy kurs sprzedaży euro na kantor.pl wynosi 4,2934 zł, kurs dolara 3,8669 zł, franka szwajcarskiego 3,9239 zł, a funta szterlinga 5,5336 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych