Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty zaczął odrabiać grudniowe straty

2015-01-12

Dzisiejsze notowania naszej waluty są optymistyczne, dla złotego dzień zaczął się dobrze. Kurs jest najmocniejszy od grudnia. Nie jest to co prawda wielkie zaskoczenie, bo od połowy minionego tygodnia płynność ryku zwiększyła się, inwestorzy krajowi wrócili do gry, ale utrzymanie wyceny złotego na wysokim poziomie z pewnością ucieszyło kredytobiorców walutowych.

 

Złoty zanotował najlepsze wyniki od grudnia

Dzisiejszy dzień nie zaczął się co prawda zaskakująco, bo obserwujemy kontynuację niewielkiego umocnienia złotego, ale umocnienie złotego cieszy kredytobiorców walutowych. Rynek wycenił złotego w stosunku do franka szwajcarskiego na 3,5531 PLN. Euro kosztuje 4,2697 PLN, a kurs dolara amerykańskiego to 3,5970 PLN.

 

 Złotemu pomaga podbicie kwotowań eurodolara

Wpływ na umocnienie złotego ma nie tylko większa płynność rynku wynikająca z zakończenia okresu świątecznego, ale też zmiana kwotowań eurodolara. W stosunku do euro zmiana jest znacząca, bo kurs euro z 4,32 PLN spadł do 4,27 PLN obecnie. Długo trzeba było czekać na zmianę rekordowego kursu dolara, w tym przypadku spadki są znacznie mniejsze, ale także widoczne. Dolar z okolicy 3,63 PLN spadł do 3,60 PLN.

 

Inwestorzy czekają na posiedzenie RPP

Inwestorzy czekają na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Polityka monetarna jest jednym z bodźców zmian na rynku walutowym. Posiedzenie Rady zbliża się wielkimi krokami, a ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych odbędzie się już 14 stycznia. Analitycy przypuszczają, że stopy nie ulegną zmianie.  Inwestorzy czekają zatem na sygnały co do dalszych ruchów Rady. Na pozycję złotego wpłyną zatem oprócz decyzji RPP, także nastroje globalne, zwłaszcza korekta wyceny dolara.

 

Kredytobiorcy czekają na sygnały z rynku

Z punktu widzenia kredytobiorców, choć prawdopodobnie stopy nie ulegną zmianie, to tydzień zaczyna się pozytywnie. Zmiany na parach CHF/PLN i EUR/PLN mogą być początkiem mocniejszych spadków, na co kredytobiorcy czekają już od dawna. Ostatnie rekordowe kursy były mocno niepokojące. Słaba kondycja złotego przekładała się na wyższe raty, zatem oczekiwaniu na korektę USD/PLN towarzyszy spore napięcie, ponieważ prawdopodobieństwo, że towarzyszyć jej będą spadki funta euro i franka jest dosyć duże.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc