Złoty utrzymuje mocną pozycję

2015-04-07

Poświąteczny, krótszy tydzień rozpoczyna się od stabilizacji złotego. Nasza waluta pozostaje mocna, zwłaszcza w relacji do euro. Poprawiła się też sytuacja na parze z frankiem szwajcarskim, co z pewnością cieszy kredytobiorców. Kursy funta i dolara amerykańskiego bez większych zmian. Kwotowania mogą zmienić się wraz ze wzrostem płynności rynku.

 

Poranne kursy walut

Kwotowania złotego w nowym tygodniu są stabilne, rynek wycenia naszą walutę na: 4,0740 PLN wobec euro, 3,7326 PLN za dolara amerykańskiego oraz 5,5177 PLN za funta szterlinga. Poranny kurs franka szwajcarskiego kształtował się na poziomie 3,8794 PLN. Rentowności obligacji długoterminowych szacowana jest na 2,343%.

 

Płytki rynek przyczyną niewielkich zmian na rynku

Jeśli chodzi o waluty CEE, to podobnie jak cały sektor EM nie zarejestrowano większych zmian w kwotowaniach. Główną przyczyną jest okres świąteczny, kiedy zazwyczaj mamy do czynienia z płytkim rynkiem. Z biegiem dnia inwestorzy będą bardziej aktywni. Wtedy też poznamy ich reakcję na słabe dane z USA, z zamknięcia zeszłego tygodnia.

 

Dolar traci, ale nie na parze USD/PLN

Dane z rynku pracy w USA są słabe, co prawda stopa bezrobocia utrzymała się na niezmienionym poziomie, ale amerykańska waluta zareagowała. Dolar stracił na szerokim rynku, jednakże sytuacja ta nie znalazła przełożenia na spadki w zestawieniu USD/PLN. Możemy mówić zaledwie o stabilizacji na tej parze. Tymczasem Europa ma problem z Grecją. Czy w tej sytuacji zdyskontowanie dolara będzie możliwe?

 

Słabe dane z USA kontra problemy z Grecją

Za dwa dni mija termin spłaty części pożyczki. Grecja zapewnia, że spłaci zobowiązania, jednak sytuacja do końca będzie niepewna. Kwotowania na eurodolarze są ograniczone przez ten układ, co wpływa także na złotego. Warto obserwować dane o: wysokości aktywów rezerwowych za miniony miesiąc, oraz o podaży długu na aukcję, interesujące będą także doniesienia z USA i Grecji, zwłaszcza wystąpienie FED.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych