Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Złoty umacnia się do funta

2016-09-16

Zgodnie z przewidywaniami analityków BoE nie zmienił polityki w sprawie stóp procentowych. Dotychczasowa stopa pozostała bez zmian i wynosi 0,25 proc. Podobnie bez rewolucji jeśli chodzi o program skupu aktywów, tu też nie będzie na razie zmian. Po publikacji wyników posiedzenia BoE złoty umacnia się do funta.

 

BoE – polityka bez zmian

Polityka pieniężna Wielkiej Brytanii nie uległa zmianom. Program skupu aktywów został utrzymany na dotychczasowym poziomie, podobnie stopy procentowe. Taki scenariusz był przewidziany przez większość analityków i nie stanowił dla rynków zaskoczenia. Na parze GBP/PLN umocnienie złotego. Dziś kurs funta wynosi 5,06 zł. Przed posiedzeniem BoE było to 5,12 zł. Brytyjczycy zasugerowali, że jeśli raport o inflacji za sierpień wypadnie niepomyślnie, są gotowi do interwencji i obniżą stopy. Podkreślili także, że tak poważna decyzja nie może być poprzedzona zaledwie kilkoma lepszymi odczytami.

 

Prawdopodobieństwo obniżki stóp

Prawdopodobieństwo, że stopy zostaną obniżone w listopadzie na razie pozostaje stosunkowo niewielkie i wynosi zaledwie 17 proc. W najbliższym czasie rynek czekać będzie na dane o inflacji. Prognozy są niepomyślne, prawdopodobnie inflacja nie osiągnie zakładanego celu w wysokości 2 proc. BoE boi się także czynników spowodowanych Brexitem, a dotyczących bezpośrednio brytyjskiej gospodarki, takich jak rozwój firm. Wczoraj napłynęły również dane makro z USA, były one słabe, w związku z czym spada także prawdopodobieństwo zmian stóp w Stanach.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc