src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Złoty traci przez Chiny

2016-01-05

Dziś w nocy i o poranku byliśmy świadkami kolejnej niespokojnej sesji na parkiecie w Szanghaju. Początkowo indeks zyskiwał wyraźnie ponad 1%, później tracił wyraźnie ponad 2%, a obecnie znajduje się tylko nieco poniżej wczorajszego zamknięcia. Po takim początku roku sytuacja oczywiście jest napięta, a to w Chinach zazwyczaj oznacza interwencje państwa. Po pierwsze niemal na pewno zostanie przedłużony zakaz krótkiej sprzedaży akcji na tamtejszym parkiecie.

 

 

Po drugie najprawdopodobniej państwowe fundusze dokonywały dziś sporych zakupów, aby wykreować popyt. Historia poprzedniego lata pokazuje jednak, że skutki tego rodzaju interwencji są krótkoterminowe i rynek sam musi dojść do wniosku, że dalsze sprzedawanie chińskich akcji nie ma już sensu. Dopóki negatywne sygnały z gospodarki będą napływały na rynek ciężko będzie odwrócić trend spadkowy na tamtejszych parkietach. Warto wspomnieć również o tym, że także bank centralny dokonał swojego rodzaju interwencji poprzez przeprowadzenie największych operacji reverse-repo od września tego roku. Tego rodzaju operacje miały na celu zmniejszenie kosztu pożyczania pieniądza na rynku.

 

To co dzieje się w Chinach, ma bardzo duże przełożenie na inne rynki wschodzące, w tym oczywiście Polskę. Jeszcze kilka dni temu mogliśmy zachwycać się postawą polskiej waluty, ale obecnie złoty jest bardzo dynamicznie wyprzedawany i kurs dolara wrócił dziś w okolice 4,0; za franka szwajcarskiego płacimy już ponad 3,97; a za euro ponad 4,30. Złoty nie jest oczywiście żadnym wyjątkiem ponieważ równie mocno tracą forint, rubel czy lira. Wszystkie wymienione waluty będą pozostawać pod presją do momentu stabilizacji sytuacji w Chinach. Póki co na rynku mamy do czynienia z lokalną paniką, ale trudno powiedzieć, że sytuacja w Chinach zmieniła się diametralnie przez kilka świątecznych dni. Gospodarka Państwa Środka hamuje już od dawna, ale na razie mamy do czynienia z hamowaniem, a nie upadkiem. Brak większej wyprzedaży w Chinach od razu wpłynął pozytywnie na nastroje w Europie. Obecnie wszystkie główne europejskie parkiety zyskują w granicach 0,3-0,76%, a najlepiej wypada brytyjski FTSE100 i włoski FTSE MIB. Nieco gorzej wygląda sytuacja na WIG20, który o godzinie 10:00 znajdował się zaledwie 0,02% powyżej wczorajszego zamknięcia. Jak zwykle warto jednak spojrzeć na mniejsze indeksy, które są dużo mocniejsze. mWIG40 zyskuje obecnie 0,64%; a sWIG80 0,35%.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych